Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Haziran 2013, Çarşamba 10:58

Terleme kalp krizi riskini artırabilir

Kan şekerinde ani düşüşlerle kendisini gösteren hipoglisemi özellikle soğuk terler dökmenize neden olabilir. Ani acıkma atakları özellikle karbonhidratlı yiyecekleri yedikten kısa bir süre sonra kan şekerinde ani düşüşler yaşanabilir. Bu da soğuk ter döküyormuş gibi hissetmenize yol açabilir.

Ya da uzun süre aç kaldığınızda da kan şekeriniz düşer ve vücut bu tepkilerle belli edebilir.

Çözüm olarak proteinli besinlere ağırlık verebilir, esmer ekmek, esmer pirinç, esmer buğday tüketebilirsiniz. Besinlerinizde lif tüketimini artırın.

TİROİD

Sürekli terlemenizin sebebi fazla çalışan tiroidleriniz olabilir. Tiroid vücuttaki en önemli hormonu üreten bölgelerden birisidir. Vücudun enerjisini nasıl kullanacağını kontrol eder. Aşırı tiroid hormonu üretimi sürekli terlemeye neden olabilir.

Hipertiroid ayrıca kendini aşırı kilo kaybo, saç dökülmesi ve halsizlikle de gösterir. Çözümü için mutlaka bir iç hastalıkları uzmanı ya da endokrinolog ile görüşülmeli. İlaç tedavisine başlanmalı.

KARMAKARIŞIK HORMONLAR

Uzmanlar gece terleyen erkeklerde testosteron seviyesinin düşük olabileceğini söylüyor. Ürolog Christopher Eden, testosteron seviyesi düştüğünde beyinde kan basıncı ve vücut ısısını düzenleyen hipotalamusun etkilendiğini söylüyor.

Testosteron ayrıca kas gücü ve kemiklerin sağlamlığını da etkiliyor. Kadınlardaki gece terlemesinin nedeni ise genellikle menopozdur. Bu iki durumda terlemeye yol açabilir.

İLAÇLAR

Özellikle kullandığınız antidepresanlar terleme gibi yan etkiler yapıyor olabilir. Antidepresan kullananların terlemesi de gece yaşanabilir. Ayrıca kan basıncını düzenleyen ya da soğuk algınlığı ilaçları, demir tabletleri ve antibiyotikler de terlemeye neden oluyor.

ARIZALI SİNİRLER

Yukarıda saydığımız sebepler yoksa ve hava sıcak değilken bile terliyorsanız bunun sebebi toplumun yaklaşık yüzde 2’sini etkisi altına alan hiperhidroz yani aşırı terleme hastası olabilirsiniz. Bu insanlar özellikle heyecan ya da sinir durumunda daha da fazla terler.

KALP KRİZİ

Bu terleme yeri tam olark belli olmayan ani göğüs ağrısı ile geliyorsa sebebi kalp krizi olabilir. Göğüs ağrısı, kalp atışlarında ani değişiklik, terleme gibi etkenler bir aradaysa hemen bir hastaneye başvurmanız gerekiyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hepatit B, karaciğer kanserine yol açıyor

Batı ülkelerinde karaciğer sirozuna yol açan en büyük faktör alkolken, Türkiye’de hepatit B ve C virüslerine bağlı gelişen kronik hepatitler....

Kapat