Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Haziran 2014, Cuma 10:30

Telefonla artık koku gönderilebilecek

Harvard Üniversitesi’nde bilim insanları akıllı telefonlardan koku göndermeyi mümkün kılan bir cihaz geliştirdi. Vapor Communications tarafından tasarlanan cihaz akıllı telefonlar üzerinden koku göndermeyi mümkün kılacak.

Harvardlı Profesör David Edwards ve öğrencileri Rachel Field ve Amy Yin’in çalışmaları sonucunda akıllı telefonlarda devrim yaratacak yeni bir özellik kullanıma sunuluyor.

Vapor Communicationun Group açıklamasında, kullanıcıların nerede olurlarsa olsunlar kendini ifade edebilmeleri ve eğlence, gezi ve pazarlama amaçlı olarak birbirlerine online olarak koku gönderebileceklerini belirtti.

KENDİ KOKUNUZU BİLE GÖNDEREBİLECEKSİNİZ

Bir başka deyişle, Prof. Edwards ve öğrencilerinin geliştirdiği cihaz ile dünyanın bir ucundan başka bir noktasına deniz aşırı olsa dahi, istediğiniz kişiye yediğiniz yemeğin, ya da kendi kokunuzu göndermek mümkün.

Ophone adı verilen cihaz ile ‘osnap’ adlı uygulama yardımıyla akıllı telefonlarda kullanılabilecek. Ophone, içinde dairesel olarak yer alan 8 tane ‘ochip’ adı verilen filitrelerin her birine 4’er tane olmak üzere toplum 32 temel koku yerleştirilmiş durumda.

Cihaz, bu 32 temel kokuyu, gerekli oranlarda birleştirerek toplam 300,000 dolayında farklı aroma içerikli koku yaratabiliyor.

Şirket, OPhone adlı cihazı 2015 Nisan ayından itibaren 199 dolardan satışa sunmayı planlıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Laboratuvarda şarbon paniği

ABD'de Sağlık Hizmetleri Dairesi'ne bağlı Hastalık Korunma ve Kontrol Merkezleri'nde görevli 75 çalışanın şarbon bakterisine maruz kalmış olabilecekleri ve önlem...

Kapat