Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

8 Haziran 2011, Çarşamba 14:28

TEİS: SGK vatandaşı yanıltmasın: ilaç giderleri artmadı, SGK’lı sayısı arttı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sosyal güvenlik reformu çalışmalarının başlamasından bu yana tüm kurum bürokratlarının söylemlerinde ilaç giderlerinin artışından şikayet ettiğini belirten Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) bir basın açıklaması yayınladı. TEİS açıklamasında, ilaç giderlerindeki artışlar bahane gösterilerek, çıkarılan her yeni uygulamanın da faturası eczacıya kesildiğini belirtti.

Açıklamada, TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan’ın;

"İlaç ve sağlık harcamaları basit bir gider kalemi değil; toplum sağlığına, ülke ekonomisine ve ülkenin geleceğine yapılan yatırımdır. Harcama kalemi ilaç ve dolayısıyla da sağlık olunca elde edilen toplam faydanın basit maliyet hesaplarıyla görmezden gelinerek, sağlık harcamalarında artış olarak görülmesi son derece yanlış bir tutumdur. Üstelik ortada herhangi bir artış varsa dahi bu 2010 ocak ayında SGK kapsamına dahil edilen milyonlarca vatandaşımızın eklenmesiyle meydana gelen bir artış miktarıdır"

ifadesine yer verildi.

Ecz. Saydan ayrıca, konsolide bütçeye bağlı kurumların tedavi ve ilaç ödemelerinin 15.01.2010 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmesinin ardından, devir öncesi dönemde konsolide bütçeye bağlı kurumlarla anlaşması olup, kuruma teslim ettiği 2009 yılına ve 2010 yılının 15.01.2010 tarihine kadar olan bölümüne ait ilaç fatura bedellerini halen alamayan eczacıların bulunmakta olduğuna dikkat çekerek;

"Eczacılarımız, vergisini zamanında ve eksiksiz öderken, Maliye Bakanlığı’nın 2 yıldır eczacılarımızın fatura bedellerini görmezden gelerek ödememesi kabul edilemez bir tutumdur. Bakanlık bütçesi için küsurat sayılan, ancak eczanelerimizin bütçesi için kurtarıcı olacak bu ödemenin bir an önce yapılması için Maliye Bakanlığı’nı göreve çağırıyoruz."

ifadesini kullandı.

TEİS tarafından yapılan açıklamanın tam metnine TEİS resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlaç üreticileri gelişmekte olan ülkeler için aşı fiyatlarında indirime gidiyorlar

Aşı üreticisi bir grup ilaç firması Pazartesi günü yaptıkları açıklamalar ile gelişmişlik sıralamasının en altında yer alan bazı ülkelerde aşı...

Kapat