Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Aralık 2013, Perşembe 11:14

Tedavisi olmayan tropik hastalık Amerika’da

Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre Karayipler’deki Saint Martin adasında iki chikungunya vakasına rastlanmış durumda.

Yüksek ateş ve baş ağrısının yanı sıra şiddetli eklem ağrılarına da yol açan hastalığın birkaç hafta etkili olduğu belirtiliyor. Nadiren ölüme yol açan chikungunya bulaşıcı hastalığına karşı henüz bir aşı ya da tedavi yöntemi geliştirilebilmiş değil.

Voice of America’nın haberine göre; Dünya Sağlık Örgütü, 2000 yılında Gabon, Hindistan ve Hint Okyanusu’ndaki adalarda hastalığın yaygın olarak görüldüğünü bildirmişti. Avrupa’ daki ilk chikungunya vakası 2007 yılında İtalya’da görülmüştü.

Baylor Üniversitesi Ulusal Tropik Tıp Okulu’ndan Peter Hotez, chikungunya hastalığının yakın zamanda Amerika’nın güneyinde de görüleceğini tahmin ediyor. Küresel ısınmanın bu tür hastalıklara neden olan parazitlerle sivrisineklerin yaşama alanlarını etkilemesi yüzünden yayılmanın daha da hızlanmış olabileceğini belirten Hotez, güneyde giderek artan kentleşme ve yoksulluğun da hastalığın yayılmasında etkili olacağı tahmininde bulunuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kanser immünoterapisi, en önemli bilimsel gelişme seçildi

Kanser immünoterapisi (bağışıklık sistemini güçlendiren aşı) bu yılın en önemli bilimsel gelişmesi seçildi. Amerikan “Science” dergisi, 2013’ün en önemli 10...

Kapat