Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Eylül 2013, Cuma 14:12

TEB ile SGK ek protokol imzaladı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında olan vatandaşların, sözleşmeli eczanelerden ilaç temin etmelerinin koşullarının belirlendiği protokol Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve SGK arasında imzalandı.

TEB’den yapılan yazılı açıklamada, SGK ile TEB arasında sürdürülen ek protokol görüşmelerinde son noktaya gelindiği ve karşılıklı mutabakatın sağlandığı belirtilerek, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında olan vatandaşların, sözleşmeli eczanelerden ilaç temin etmelerinin koşullarının belirlendiği protokolün imzalandığı ifade edildi.

SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan ve TEB Başkanı Erdoğan Çolak tarafından imzalanan protokolde revize edilen maddeler şu şekilde:

“Reçete başına hizmet bedeli tutarı Sosyal Güvenlik Kurumuna yüzde 0 iskonto yapan eczacılar için (satış hasılatı 700 bin TL’ye kadar olan eczaneler için) her reçete başına 75 kuruşa çıkarılmıştır. Diğer kademelerde iskonto yapan eczaneler için bir değişiklik olmayıp, reçete başına 25 kuruş hizmet bedeli aynen devam edecektir.

2012 yılı protokolünde 600 bin TL’ye kadar satış hasılatı olan eczaneler tarafından yüzde 0 indirim uygulanırken, imzalanan yeni ek protokol ile bu oran 700 bin TL’ye çıkarılmıştır. Buna göre yeni oranlar, 700.000 TL’ye kadar satış hasılatı olan eczaneler tarafından yüzde 0 indirim, 700.001 TL ile 900.00 bin TL arasında satış hasılatı olan eczaneler tarafından yüzde 1 indirim, 900.001 TL ile 1.500.000 TL arasında satış hasılatı olan eczaneler tarafından yüzde 2,5 indirim şeklinde değiştirilmiştir. 1.500.000 TL üzerinde satış hasılatı olan eczaneler tarafından yüzde 3 indirim şeklinde uygulanacaktır. Majistral tarifeye yönelik güncellemeler ise her yıl görüşülüp, yeniden değerlendirilecektir.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Dikişsiz kalp ameliyatıyla ölüm riski yüzde 5

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Harun Evrengül, cerrahi müdahalede yüzde 50 civarında olan...

Kapat