Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Nisan 2012, Pazartesi 18:30

TEB: İlaçlarınızı sadece eczanelerden alın!

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (Food and Drug Administration, FDA) geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamayla, Roche tarafından geliştirilen bevasizumab‘ın, Türkiye’deki ticari formu olan “Altuzan” ismi ile etiketlenmiş sahte ilaçların ABD’de tespit edildiğini duyurmuştu. Türk Eczacıları Birliği bu gelişme üzerine bir basın duyurusu yayımlayarak ülkemizde kullanılan ilaç takip sisteminin güvenilirliğine vurgu yaptı:

Bazı kanser ilaçlarının ülkemizde üretilerek satıldığı ve yurt dışına da gönderildiği haberleri üzerine, merdiven altı üretim diye adlandırdığımız, kim tarafından üretildiği belli olmayan ürünler konusunda vatandaşlarımızı bir kez daha, ilaçlarını sadece ve sadece eczanelerden almaları konusunda uyarıyoruz.

“Sağlık Bakanlığı kontrolünde yürütülen ve Türkiye’deki bütün eczanelerde uygulanan ‘İlaç Takip Sistemi’ sayesinde, eczanelerde sahte ilaç ya da benzeri bir ürün bulunması kesinlikle imkansızdır. Çünkü sistem sayesinde, bir ilacın üretim aşamasından hastaya ulaşıncaya kadar ki her aşaması; hangi eczanede kaç adet bulunduğu; hangi hastaya ne kadar verildiği gibi ilaçla ilgili tüm bilgiler sisteme kaydedilerek veri tabanında saklanır.

Sık sık basının gündemine de yansıdığı gibi, dünyanın pek çok ülkesinde sahte ilaç üretimi ile karşı karşıyayız. Ancak sizlerin aracılığınızla belirtmek isteriz ki, vatandaşlarımızın paniğe kapılarak, tüm ilaçlara sahteymiş gibi yaklaşmasına gerek yoktur. Çünkü, ‘İlaç Takip Sistemi’ ile takip edilen ve eczaneden alınan hiçbir ilaç sahte değildir. Ancak, bir gerçeğin de altını çizmekte fayda var. Değerinden çok daha ucuz bir fiyatla, internetten ya da ‘Amerikan Pazarı’ olarak bilinen yerlerden alınan ilaçların sahte olma ihtimali çok yüksektir.”

TEB tarafından yayımlanan duyurunun tam metnine birliğin internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Tuğbay Ekinli, GSK Ortadoğu ve Afrika Hukuk Direktörü olarak atandı

Tuğbay Ekinli, GSK Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Hukuk Direktörü görevi ile yeniden GlaxoSmithKline'a (GSK) katıldı.

Kapat