Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Nisan 2014, Perşembe 14:24

“Tamiflu hiçbir işe yaramıyor”

Grip ilacı Tamiflu üzerine yıllarca araştırma yapan bilimadamları ilacın etkinliği hakkında ciddi şüphelerinin olduğunu açıkladılar.

Araştırmacılar, kuş gribi virüsünün patlak vermesinden sonra büyük ölçüde grip ilacı stoku yapan ülkelerin böylece milyonlarca euro’yu heba ettiklerini iddia ettiler.

Araştırma sonuçları üzerinde üretici firmalar, denetleme kurumları ve bağımsız bilim adamları arasında muazzam görüş ayrılıkları bulunuyor. Tamiflu ilacının savunucuları araştırma sonuçlarının eksik olduğunu ve ilacın ” güvenli ve etkili” bir ilaç olduğunu iddia ediyorlar.

Araştırma sonuçlarını açıklayan ortak bildirinin yayınlamasının ardından saygın Araştırma Ağı Cochrane Review ile grip ilacın etkin olmadığına dair elinde yeterli kanıt bulunduğunu iddia eden British Medical Journal arasında kavga çıktı. İlacın karşıtları, ilacın hastalığa karşı etkin olmadığını ama bir çok yan etkisinin olduğunu savundular.

Cochrane ekibinin Tamiflu ilacını incelemesi için verilere erişimini engellemekten dolayı yıllardır eleştirilere maruz kalan üretici firma Roche, bütün iddiaları reddetti ve araştırma sonuçlarına “temelden karşıyız” ifadesini kullandı.

http://www.telegraph.co.uk/health/swine-flu/10756200/Tamiflu-drugs-given-for-swine-flu-were-waste-of-500m.html


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
TÜRKÖK hayata geçiyor

Sağlık Bakanlığı ve Kızılay'ın ortak projesiyle kök hücre bankası hayata geçiyor. Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Sağlık Bakanlığı...

Kapat