Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Eylül 2013, Perşembe 13:21

Tam Gün yasasında çok önemli gelişme

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Tam Gün yasasının bayramdan önce çıkarılacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına kesinlikle göz yummayacaklarını belirterek, “İnşallah, Meclis açılır açılmaz Torba Kanun içerisinde, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara, tutuklama yetkisini hakimlerimize vereceğiz” dedi.

Müezzinoğlu, medya kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile bir araya geldi.

Sağlık politikaları ve bugüne kadar yapılanlar hakkında bilgi veren Müezzinoğlu, son on yıl içinde gerçekleştirilen Sağlıkta Dönüşüm Projesi ile önemli mesafeler katedildiğini söyledi.

Türkiye’nin sağlık alanındaki uygulamalarının, dünyanın takdirini kazandığını vurgulayan Müezzinoğlu, buradaki en önemli başarının vatandaşların sağlığa ulaşımında önemli mesafe alınması olduğunu ifade etti. Bu başarıdaki istikrarın devam ettirileceğini, bunun için çalıştıklarını dile getiren Müezzinoğlu, başarıyı etkileyen unsurların başında yönetimin geldiğini bildirdi.

Hekim, hemşire ve sağlık çalışanı gibi toplumu buluşturmadaki stratejik kararların, yönetim ile elde edilebilen önemli bir başarı ayağı olduğunu anlatan Müezzinoğlu, “Ama, asla yadsınamayacağımız, belki de en önemli başarı, hekimlerin, hemşirelerin ve diğer sağlık çalışanlarının bu mesleğe olan duyarlılıklarıdır” dedi.

Bakan Müezzinoğlu, her gün milyonlarca kişiye sağlık hizmeti sunulduğunun, hizmetin 24 saat esaslı olduğunun altını çizerek, bu nedenle devamlı sıkıntı ve sorun ile karşı karşıya kaldıklarını dile getirdi. Sağlık hizmetlerine ilişkin memnuniyet oranının yüzde 75’in üstünde olduğunu anlatan Müezzinoğlu, bundaki en büyük pay sahibinin sağlık çalışanları olduğunu bildirdi.

“Kamuoyu duyarlılığı bizim için en önemli güvenlik tedbirimizdir”

Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarını tepki ve üzüntü ile karşıladıklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Acaba, evinde annesine, babasına, ailesine bu kadar şefkatle davranabiliyor mu” diye düşünülen bu insanlara zaman zaman şiddet uygulanıyor olmasından rahatsızlık duyuyoruz. Bununla ilgili kamuoyu duyarlılığının artırılması gerekir. Kamuoyunun, sağlıkçıları sahiplenen, evladı gibi koruyan, kendisine gönülden hizmet eden bir yapı olarak görmesini istiyoruz. Bu nedenle kamuoyu duyarlılığı bizim için en önemli emniyet sibobu, en önemli güvenlik tedbirimizdir.

Yoksa, hekim ile hasta arasına güvenlik güçlerini ya da kanunları koymak açıkcası çok mümkün değil, çok da doğru değil. Çünkü, hasta eşine, ailesine söyleyemediğini en yakını ile paylaşamadığını hekimi ve hemşiresi ile paylaşıyor. Buralara, üçüncü şahısların girmesini mesleğin saygınlığı ve devamlılığı açısından da çok arzu etmiyoruz.”

Şiddete kesinlikle göz yummayacaklarının altını çizen Müezzinoğlu, şiddet uygulayana karşı her türlü yasal prosedürleri alacaklarını bildirdi.

Bakan Müezzinoğlu, “İnşallah, Meclis açılır açılmaz Torba Kanun içerisinde, bu anlamda sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara, tutuklama yetkisini hakimlerimize vereceğiz” diye konuştu.

Caydırıcılığı önemsediklerini vurgulayan Müezzinoğlu, bunun için gerekli olan herşeyin yapılacağını söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kök hücre araştırmalarına devlet desteği

Hücresel Tedavi Derneği Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, kanser, diyabet ve nörolojik hastalıklar başta olmak üzere gelecekte birçok hastalığın tedavisinde...

Kapat