Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Eylül 2013, Salı 11:21

Taksim İlkyardım Hastanesi taşınıyor

Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak bilinen Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Gaziosmanpaşa’ya taşınıyor. 13 Eylül Cuma saat 17:00 itibariyle hastanede acil servis dahil tüm faaliyetler durdurulacak.

Taksim Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Taksim yerleşkesi, Gaziosmanpaşa ilçesinde bulunan yerleşkesindeki tam teşekküllü yeni binasına taşınacağı için; 13 Eylül saat 17:00 itibariyle acil servis dahil tüm faaliyetlerin durdurulacağı açıklandı.

Temeli 2001 yılında atılan, Gaziosmanpaşa Karayolları Mahallesi’nde inşa edilen Gaziosmanpaşa yerleşkesindeki yeni bina, 24.826 m2 arsa alanı üzerinde, 61.607 m2 kapalı alanı, 300 yatak sayısı, 100 poliklinik odası, 36 yoğun bakım yatağı ve 6 ameliyathanesi ile hizmete açılacak. Modern hastane konsepti ile inşa edilen binada hasta odaları da 1 veya 2 kişilik olarak dizayn edildi. Ayrıca odalarda banyo, tuvalet, TV, buzdolabı ve refakatçi koltuğu bulunuyor. Bunların yanı sıra taşınmayla birlikte hastane cihazları da yenilenecek. Hastane yeni binasında; 30 Eylül itibariyle poliklinik hizmetlerinin verileceği, Kurban Bayramı sonrasında da ameliyatların yapılmaya ve yataklı servislerde hastalara hizmet verilmeye başlanacağı öğrenildi.

Yapılan açıklamada, Taksim yerleşkesindeki eski hastane binasının, modern hastane binası konseptine uymadığı bildirilerek, “Mevcut hastanemiz ekonomik ömrünü tamamlamıştır. Binanın yenilenmesi, mevcut binayı modern hastane kimliğine kavuşturmayacağı gibi, maliyeti de daha yüksektir.  Bu sebeple hastanemizin binası yıkılarak, mevcut yerinde hastalarımızın konforunun en üst düzeyde sağlanacağı, 200 yataklı,  64 poliklinik odalı, 43 yoğun bakım yataklı ve 44.950 m2 alana yeni bir hastane binası yapılması planlanmaktadır.

Bazı yayın organlarımızın haberlerinde yer alan eski bina yerine AVM yapılacağı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan farklı projeler Anıtlar Kurulu’na gönderilmiştir. Taksim Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Taksim yerleşkesi, bulunduğu konum itibariyle Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 3 km, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ise 4 km mesafededir.  Gaziosmanpaşa İlçesindeki hastane ihtiyacının yanı sıra, hasta mağduriyeti yaşanmaması açısından, yeni hastane binasının yapılma sürecinde Taksim yerleşkesinin diğer hastanelere mesafesinin yakınlığı da dikkate alınmıştır” denildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA, pankreas kanseri ilacı Abraxane’i onayladı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Amerikan bioteknoloji şirketi Celgene'in pankreas kanseri tedavisinde kullanılmak üzere geliştirdiği Abraxane’i onayladığını bildirdi. Yapılan klinik...

Kapat