Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Kasım 2013, Perşembe 13:13

Sözleşmeli hekim uygulaması yılbaşında başlıyor

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, gelişmişlik düzeyi düşük bölgelerde sözleşmeli uzman ve pratisyen hekim istihdamı uygulamasının yılbaşı itibariyle başlayacağını bildirdi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, doktor görevlendirmede sıkıntı yaşanan, gelişmişlik düzeyi düşük bölgelerde sözleşmeli uzman ve pratisyen hekim istihdamıyla ilgili, “Önümüzdeki günlerde bununla ilgili hekim arkadaşlarımızın taleplerini alacağız ve buralarda sözleşmeli hekimlerin özlük hakları, maddi gelirleri daha yüksek olacak” dedi.

Müezzinoğlu, Dünya Diyabet Günü nedeniyle düzenlenen toplantıdan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Doktor görevlendirmede sıkıntı yaşanan gelişmişlik düzeyi düşük bölgelerde sözleşmeli uzman ve pratisyen hekim istihdamıyla ilgili düzenlemenin ayrıntıları sorulan Müezzinoğlu, “Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki il ve ilçelerde sanıyorum 2004’de çıkarılan kanuna dayandırılarak hekim istihdam etmeyi düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili hekim arkadaşlarımızın taleplerini alacağız ve buralarda sözleşmeli hekimlerin özlük hakları, maddi gelirleri daha yüksek olacak. Ümit ederim ki talep arzu ettiğimiz noktada olur” diye konuştu.

Uygulamanın ne zaman başlayacağı sorusuna da Müezzinoğlu, “Yılbaşı itibariyle başlatacağız” yanıtını verdi.

Maaş farkıyla ilgili bir sıkıntı olup olmadığı sorusu üzerine ise Müezzinoğlu, sözleşmeli kadrolarının bütün hekimlere açık olacağını, talep edenlerin bu avantajdan yararlanabileceğini bildirdi.

Küçük çocuğun aşırı dozda narkozdan öldüğü iddiası 

Pediatrist Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin’in özel kliniğinde tedavi ettiği 3,5 yaşındaki Yiğit Cem Kaba’nın “aşırı dozda narkoz ve yanlış iğne sonucu” ölümüne neden olduğu iddiası da sorulan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

“Öncelikle Türkiye’de sağlığın geldiği bu noktada bu tür bir vakayla karşılaşmış olmaktan üzüntü duyduğumu ifade etmek istiyorum. Annesine, ailesine, yakınlarına sabır diliyorum. Soruşturma başlattık, benim ilave söyleyeceğim bir cümle yok. Soruşturma sonrasında aile de hukuki haklarını arayacaktır. Otopsi de istendi, süreçleri takip edeceğiz.”

“Sayın Başbakanın size telefon açtığı doğru mu?” sorusuna da Müezzinoğlu, “Kendisinin veya Başbakanlığın konudan bilgisi olduğunu biliyorum ama sayın Başbakan bana bu konuda telefon etmedi” yanıtını verdi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Corona virüsü Kuveyt’te ortaya çıktı

Kuveyt'te, 2 kişide ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu (SARS) hastalığının türevi olduğu saptanan corona virüsünün tespit edildiği bildirildi. Kuveyt...

Kapat