Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Kasım 2013, Cuma 09:58

Sözleşmeli doktor önerisi

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Murat Girginer, Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimlerine nöbet uygulamasını kabul etmediklerini açıkladı.

Hastanelerdeki nöbetçi doktor açığının kapatılması için Kamu Hastaneleri Birliği tarafından hizmet alınabileceği önerisinde bulunan Girginer, “Hastaneler dışında farklı alanlarda görev yapan, genç emekli olan çok sayıda hekim var. Ülke genelindeki 120 bin hekimden acillerde nöbet tutmak isteyenlere burada görev yapma imkanı verilebilir. Sözleşmeli doktorlar alınabilir. İsteyen hekim, aile hekimleri de dahil acilde çalışmak için başvurup buradaki açığı kapatmaya çalışsın. Hastanede çalışan doktorları özendirmek için ise nöbet ücretleri artırılabilir.” dedi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Antalya Belek’te 4. Uluslararası Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi düzenledi. Kongre Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Murat Girginer, Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimlerine nöbet uygulaması ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Aile hekimlerinin görev tanımlamasında ilk sırada koruyucu hekimliğin, ikinci sırada tedavi edici hekimliğin geldiğini belirten Girginer, ‘Aile hekimleri, görev tanımlarında olmayan başka kurumların, başka disiplinlerin işlerini yüklenmekte ve aile hekimlerinin asli görevlerini yapmalarına ve bu ülke insanının layık olduğu koruyucu sağlık hizmetini almalarına engel olunmaktadır. Aile hekimliğinin görevleri olmayan iş yükleri nedeniyle asli görevleri olan koruyucu hekimlik yapmalarına engel olunmakta ve vatandaşın sağlık hakkı engellenmektedir. Üstümüze eklenen ekstra yükleri de kabul etmiyoruz. Aile hekimleri birinci basamakta çalışır, koruyucu hekimlikten sorumludur. Öncelikle 2. ve 3. basamaktaki yoğunluğun sebepleri araştırımalıdır.’ diye konuştu.

Aile hekimlerinin acillerde görevlendirilmesi yerine, acillere gereksiz başvuruları engelleyecek çözümlerin bulunması gerektiğini vurgulayan Girginer, ‘Başka kurumlarda acillerde çalıştırılmamız bizim için angaryadır. Başka kurumlarda görev yapan bir hekimin işinin bize yüklenmesini kabul etmiyoruz. Biz dolgu malzemesi değiliz. Biran önce dünyada evrensel ilkelere uygun aile hekimliği yasası hazırlanmalı. Çünkü, Türkiye’de bizler yasayla değil genelge ve yönetmeliklerle idare ediliyoruz. Asıl ihtiyacımız, doğru bir aile hekimliği yasasının hazırlanmasıdır. Biz de bununla ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz.’ şeklinde konuştu.

Hastanelerdeki nöbetçi doktor açığının kapatılması için Kamu Hastaneleri Birliği tarafından hizmet alınabileceğinin de altını çizen, “Hastaneler dışında farklı alanlarda görev yapan, genç emekli olan çok sayıda hekim var. Türkiye genelindeki 120 bin hekimden acillerde nöbet tutmak isteyenlerle sözleşme yapılabilir ve acillerde görev yapacak sözleşmeli doktorlar bulunabilir. İsteyen hekim, aile hekimleri de dahil acilde çalışmak için başvurup buradaki açığı kapatmaya çalışsın. Hastanede çalışan doktorları özendirmek için ise nöbet ücretleri artırılabilir. Oradaki yığılmayı başka hakimlerle kapatmanın, o hekimlerin gerçek hizmetlerini engellemenin bir anlamı yok. Ülke olarak yapmamız gereken, aile hekimiliğini beslemek, hastaların birinci basamak başvuru sayısını artırmaktır.” açıklamasında bulundu.

ACİL SERVİSE GİDENLERDEN DE KATKI PAYI ALINSIN

Aile hekimlerinin eğitim eksikliği olduğunu asla kabul etmediğini anlatan Girginer şunları söyledi; ‘Sahada yıllardır çalışan hekimleriz. Aynı zamanda tıp eğitiminin acillerde yapılmadığını bütün dünya biliyor. Bu gerçekçi bir yaklaşım değil. İkinci üçüncü basamaktaki hasta yoğunluğunun sebeplerini araştırmak lazım. Burada bizim için önemli sebep acile başvuran hastaların aslında acil olmaması. 70 milyon ülkeni acil müracaatı 90 milyon. Aile hekimlerine başvuran hastalardan 3 TL katkı payı alınıyor: Acil servise gidenlerden katkı payı alınmıyor. Katkı paylarını tam tersine çevirmek lazım. Aile hekimlerine gidenlerden katkı payı alınmaması, acile gidenlerden alınması lazım. Bunun böyle önlenebileceğini düşünüyoruz. Başka kurumdaki hekimler yerine bizim yedek kuvvet olarak çalışmamızın doğru olmadığını düşünüyoruz. Acil hizmetler ayrı bir tıp bilim dalıdır. Hastanedeki hekimlerin kendi içlerinde çözmesi gereken bir sorun olarak değerlendiriyoruz.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Brezilya kızamık ve kızamıkçık aşısı ihraç edecek

Brezilya gelişmekte olan ülkeler için düşük maliyetli kızamık ve kızamıkçık aşısı ihraç etme planları olduğunu açıkladı. 2017'ye kadar Afrika, Asya ve...

Kapat