Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Şubat 2012, Perşembe 16:30

Somali’nin en kapsamlı hastanesi Medical Park’ın 5 milyon dolarlık yatırımıyla açılıyor

Açlıkla boğuşan Somali’ye yardım eli uzatan Medical Park Hastaneler Grubu, sosyal sorumluluk projesi kapsamında başkent Mogadişu’ya ülkenin en kapsamlı ve donanımlı hastanesini kazandırdı. Türk özel sektörünün Somali’ye yaptığı en büyük yardım niteliği taşıyan 5 milyon dolarlık hastane, Yeryüzü Doktorları himayesinde hizmet verecek. Medical Park Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta,

“Shifa adını verdiğimiz hastaneyi Türkiye’den gönderdiğimiz 100 kişilik ekiple 2,5 ayda tamamladık. Hastanenin donanımı için de bu akşam Somali’ye 126 paletlik 6 tır büyüklüğündeki tıbbi teçhizatımızı uçakla gönderiyoruz. Somali’ye röntgen, ultrason, tomografi gibi tıbbi cihazlar ve tıbbi malzemeler götürerek hastanenin tüm eksiklerini tamamladık. Gönderdiğimiz ekipmanlar Somali’de ilk defa bulunacak ve bu sayede şimdiye kadar hiç yapılmamış pek çok ameliyat yapılabilecek.”

dedi. Usta, sözlerine,

“Somali’nin en donanımlı ve kapsamlı hastanesini kurduğumuz için mutluyuz. Mart ayında Shifa Hastanesi’ni hizmete açacağız.”

şeklinde devam etti.

Medical Park Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta ve Yeryüzü Doktorları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman

Çocuklara umut ışığı

Medical Park’ın desteği ve yatırımından dolayı teşekkür ederek sözlerine başlayan Yeryüzü Doktorları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman ise şunları söyledi:

“Hastane binasının inşa edilmesinin yanı sıra gerekli tüm teçhizatların temin edilmesini üstlenen Medical Park, her gün hayatını kaybetme tehlikesi taşıyan yüzlerce çocuk için umut ışığı oldu.”

Somali’nin en kapsamlı hastanesi

13 doktor ve Türkiye’de üç aylık bir eğitimden geçirilen 79 personelin görev alacağı Shifa Hastanesi, 6 yoğun bakım ve 20’si çocuk, 34’ü yetişkin olmak üzere 60 yatak kapasitesiyle Somali’de bugüne kadar kurulmuş en kapsamlı hastane olarak hizmet vermeye hazırlanıyor. Günde 300 ila 600 hastanın muayene edilececeği hastanede günlük 5 ameliyat yapılması hedefleniyor. Bir genel cerrah, bir kadın doğum uzmanı, bir pediatri doktoru ve 10 pratisyen hekimden oluşan 13 doktorun görev alacağı hastaneye, farklı birimlerde uzmanlaşan gönüllü doktorların sık sık Somali’ye giderek hem hasta tedavi etmesi hem de ameliyatlara katılması planlanıyor. Medical Park, geçtiğimiz yıl Türkiye çapında Somali için düzenlenen yardım kampanyası kapsamında da 400 bin TL’lik bir bağış yapmıştı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yabancı doktorların Türkiye’de çalışmasının yolu resmen açıldı!

Yabancı sağlık meslek mensuplarının Türkiye'de özel hastanelerde çalışma koşullarını düzenleyen yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kapat