Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da 13 milyondan fazla KOAH hastası var! 10 Mayıs 2013, Cuma 11:41

Solunum yapmadan yaşanabilecek

ABD’de bir araştırma ekibi, insanların akciğerlerindeki havayı tüketmeden, yani solunum yapmadan oksijen ihtiyacını karşılayabileceği bir mikro parçacık geliştirdi.

Boston Çocuk Hastanesi’nde çalışmalar yapan bir araştırma ekibi, kan akışına oksijen enjekte edilmesini sağlayan bir mikro parçacık geliştirdi. Keşif sayesinde, insanların akciğerlerindeki havayı tüketmeden, yani solunum yapmadan oksijen ihtiyacını karşılayabileceği ifade edildi.

TechWench sitesinin ve ntvmsnbc’nin haberine göre, solunum yetmezliğinden ölüm tehlikesi yaşayan hastalar 30 dakika boyunca hayatta tutulabilecek. Bu süre, solunum yetmezliği nedeniyle baş gösterebilen kalp krizi veya beyin hasarının önüne geçilmesi için yeterli kabul ediliyor.

Kana oksijen enjekte eden mikro parçacık, kırmızı kan hücrelerine oranla üç-dört kat daha fazla oksijen taşıyor. Oksijen, yağdan üretilen hücre duvarını temsil eden parçacıkta depolanıyor. Hücre duvarının yağdan olması, geçmişte değişik materyallerden yapılan parçacıklara kıyasla esnekliği sayesinde kılcal damarlarda hapsolmuyor.

Dr. John Kheir’in başında olduğu araştırma ekibi, tıp alanında çığır açabilecek buluşlarını solunum yetmezliği çeken genç bir hastayı kaybetmelerinin ardından hayata geçirdi. Zatürree olan genç kız, akciğerleri kanla dolmaya başladıktan sonra müdahale edilecek yeterli zaman olmadığı için ani kalp durması sonucu hayatını kaybetti.
TIPTA VE SUALTI KEŞFİNDE ÇIĞIR AÇACAK GELİŞME
Bilim insanları, geliştirilmesi halinde kana oksijen enjekte edilmesi yönteminin tıbbın yanı sıra askeri ve diğer alanlarda da kullanılabileceğini belirtti. Askeri alanda sualtı timlerinin 30 dakika boyunca karaya çıkmadan gizlenmesini sağlayabilecek yöntem, aynı zamanda çevre kirlilikleriyle boğuşan ve keşiflerde bulunan dalgıçlar için de ağır donanım olmadan dalış yapma imkanı verebilir.

Özetle buluş, sayısız hastanın hayatını kurtarabilecek ve sualtı keşfinde çığır açabilecek bir gelişme olarak nitelendiriliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Novartis’in “İlaris”i FDA tarafından onaylandı

Novartis, çocukluk çağında görülen artrit hastalığının tedavisinde kullanılmak üzere geliştirdiği “İlari” adlı ilacın FDA, tarafından onaylandığını duyurdu. Reuters'in haberine göre;...

Kapat