Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Ağustos 2011, Perşembe 15:00

SMS ile uyarılan sağlık personeli daha dikkatli davranıyor

Afrika’da gerçekleştirilen ve The Lancet’de yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre sağlık personellerinin cep telefonlarına hastaları sıtma belirtileri için kontrol etmelerini ve bunu nasıl yapacaklarını hatırlatan kısa metin mesajların (SMS) gönderilmesinin performansı artırdığı görülüyor.

Rastgele seçimler ile iki gruba ayrılan 119 sağlık personeli ile gerçekleştirilen çalışmada araştırmacılar, gruplardan birisindeki çalışanlara;

“Ciddi belirtiler gösteren <5 altındaki TÜM hasta çocukları kontrol et. Ateşin, öksürüğün, ishalin, soluk benizin ve diğer problemlerin varlığını da kontrol et – Sürekli çalışmak zafere ulaştırır”

ve benzeri SMS uyarıları göndermiş, diğerine ise herhangi uyarı gönderilmemiş. Sonuçlar incelendiğinde SMS mesajları alan grubun performansının, almayan gruba oranla, yüzde 25 oranında arttığı tespit edilmiş.

Reuters’in haberine göre her yıl sıtmaya bağlı olarak dünya üzerinde her yıl ortalama 800 bin ölüm gerçekleşiyor ve bu ölümlerin yüzde 90 Afrika kıtasında meydana geliyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her yıl yaklaşık 240 milyon sıtma vakası gözlemleniyor ve sıtma Afrika’da her 45 saniyede bir çocuğun hayatını alıyor.

Araştırmacılar denedikleri bu yeni ve oldukça düşük maliyetli yaklaşım ile sıtmaya karşı verilen mücadelenin etkinliğinin ciddi oranda artırılabileceğini savunuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bristol-Myers Squibb ile DHL’den stratejik anlaşma

DHL Supply Chain Türkiye, ilaç-sağlık sektörü müşterileri arasına Bristol-Myers Squibb Inc.Türkiye'yi de ekledi.

Kapat