Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Eylül 2013, Pazartesi 13:26

Sıhhi malzemeler faturasız alınabilecek

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Başkanı Erdoğan Çolak,19 Eylül Perşembe günü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile imzalanan ek protokolün vatandaşlara önemli avantajlar sağladığını müjdeledi.

Protokolle, SGK kapsamında olan vatandaşların, sözleşmeli eczanelerden ilaç temin etmelerinin koşullarının belirlendiğini ifade eden Çolak, birçok konuda mevcut uygulamadaki maddelerin revize edildiğini ve yenilikler getirildiğini söyledi.

Çolak, hastaneye giriş yapan vatandaşlar için istenen tetkik röntgen çekimi süresinde geçen zaman farkı nedeniyle, hasta reçetesinde giriş tarihi ile reçete yazılış tarihlerinin farklı olduğuna dikkati çekerek, “Bu tarih farkı nedeniyle mağduriyetler yaşanmaktaydı. Bu sorun protokole gerekli hüküm konmak suretiyle giderildi” dedi.

E-REÇETE SAHİPLERİNDEN MEDULA SİSTEMİNDE DOĞRULAMA BİLGİLERİ İSTENECEK

E-reçetelerin, e-imza ile kapatılmadığını dile getiren Çolak, “Sağlık Bakanlığının uygulamayı başlatması ile birlikte e-reçete ve raporlar güvenli elektronik imza ile yazılmış olacaklar” diye konuştu.

Çolak, e-reçete sahiplerinden mevcut uygulamada, ilaçları eczaneden alırken sadece TC numaralarının istendiğini hatırlatarak, bu durumun zaman zaman sıkıntı yaratabildiğini dile getirdi. Artık protokol sonrasında medula aile sıra numarası, cilt numarası gibi diğer diğer ek doğrulama bilgilerinin de isteneceğini anlatan Çolak, bu şekilde usulsüzlüklerin önüne geçilebileceğini söyledi.

YURT DIŞI SİGORTALILAR HEMEN İLAÇLARINI ALABİLECEK

Yurt dışı sigortalılarının reçetelerinin ayrı işleme tabi tutulduğuna işaret eden Çolak, şunları kaydetti:

“Bu durumda olan vatandaşlar, kimi zaman sıkıntı yaşayabiliyordu. İşlemler, uzun sürebiliyordu. Ek protokol sonrasında artık söz konusu sigortalılardan TC kimlik numarası ile medulaya girilebilecek olanlar, sorunsuz olarak ilaçlarına ulaşabilecekler. Bundan sonra eczane eczane dolaşmak zorunda kalmayacaklar.”

PİYASADA BULUNMAYAN İLAÇLARDA FİYAT FARKI ÖDENMEYECEK

Bu uygulamanın vatandaşa önemli avantaj sağlayacağının altını çizen Çolak, “Bu şekilde vatandaşlar, piyasada bulunmayan ilaçlar nedeniyle fiyat farkı ödemek zorunda kalmayacaklar” diye konuştu.

HASTA ALT BEZİ, DİYALİZ SONDALARI GİBİ SIHHİ MALZEMELER FATURASIZ ALINABİLECEK

Çolak, özellikle yatalak hastalar için sık kullanılan ürünlerden biri olan hasta alt bezlerinin ücretlerinin fatura edildikten sonra SGK’dan alınabildiğini anımsattı.

Protokolle, bunun da çözümlendiğini müjdeleyen Çolak, “Hasta altı bezi, beslenme sondaları, diyaliz sıvılarının kullanımı için gerekli ürünlerden oluşan bazı sıhhi malzemeler de artık tıpkı ilaç alır gibi eczanelerden faturasız alınacak. Böylelikle vatandaşlarımızın SGK il müdürlüklerinde kuyruğa girmeleri önlenmiş olacak” bilgisini verdi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yoksul hastaya ucuz ilaç

ABD'de Harvard Tıp Fakültesi'nde profesör olan Anita Wagner hastaların iyileşmesine yardımcı olan ilaçlara erişimini araştırıyor. İlaç üreticileri örneğin Fransız Sanofi...

Kapat