Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Temmuz 2009, Çarşamba 18:06

Şifa Eczanesi İzmir’de yeniden hayat buldu

 

Tamamına yakını orijinal malzeme ve ürünlerden oluşan Şifa Eczanesi, Eczacıbaşı Topluluğu tarafından Ege Üniversitesi’ne bağışlanarak, üniversite bünyesindeki Eczacılık Fakültesi’ne nakledildi. Şifa Eczanesi’nin açılış töreninde konuşan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, bu tarihi yapıtın doğduğu kente, Ege Üniversitesi’ne bağışlanarak nakledilmesinin doğru bir karar olduğuna inandıklarını belirterek, “Daha önce yapımını tamamladığımız Eczacıbaşı Toplantı ve Sergi Salonu’nun hemen bitişiğinde Şifa Eczanesi’nin açılışını gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.
 
Törende konuşan Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Varol Pabuççuoğlu da, İzmir’in en önemli tarihi değerlerinden biri olan Süleyman Ferit Eczacıbaşı’nın sahibi olduğu Şifa Eczanesi’nin İzmir ile yeniden buluşmasının mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, “Osmanlı İmparatorluğu’nun en genç eczacısı olarak meslek yaşamına başlayan, idealist, vatanperver bir Türk eczacısı olan Süleyman Ferit Bey, Şifa Eczanesi’nde bir yandan Türk eczacılığında yeni bir dönemin başlamasına öncülük ederken, diğer yandan da hemşehrileriyle bütünleşerek yaşadığı şehrin sosyal ve kültürel hayatına bir toplum gönüllüsü olarak çok önemli katkılar yapmıştır. Topluma sunulan eczacılık hizmetinin, ülke sevgisi ve toplumsal sorumluluk ile yoğrulduğu Şifa Eczanesi, tarihi kimliği ve bu kimlik içerisinde mesleğimize, ülkemize ve şehrimize kazandırdıklarıyla toplum önderi olacak genç eczacı adaylarına ve genç İzmirlilere önemli mesajlar taşımaktadır” diye konuştu.
 
Eczacıbaşı Tıp Ödülleri 50 yaşında
Öte yandan; 1959 yılında hayata geçirilen Eczacıbaşı Tıp Ödülleri ve Bilimsel Araştırma Destekleri’nin 50’nci yılında, Tıp Teşvik Ödülleri’nin sahipleri Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nden Doç. Dr. Şermin Genç ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi Nefroloji Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Mahmut İlker Yılmaz oldu. 
 
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümü öğrencilerinden Fehim Esen, Tıp Öğrencileri Bilimsel Araştırma Ödülü’ne değer bulunurken, yürüteceği araştırma projesi için gerekli finansman sağlanan Hacettepe Onkoloji Enstitüsü Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Hande Canpınar da Bilimsel Araştırma Destek Ödülü’nün sahibi oldu.

Şifa Eczanesi’nin açılış töreninde konuşan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, bu tarihi yapıtın doğduğu kente, Ege Üniversitesi’ne bağışlanarak nakledilmesinin doğru bir karar olduğuna inandıklarını belirterek, “Daha önce yapımını tamamladığımız Eczacıbaşı Toplantı ve Sergi Salonu’nun hemen bitişiğinde Şifa Eczanesi’nin açılışını gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Materyal Resim” sergisine yoğun ilgi

Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi Operation Room'da 7 Mayıs'ta açılan "Materyal Resim" sergisi, sanatserverlerden gelen yoğun ilgi üzerine 7 Ağustos Cuma...

Kapat