Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Temmuz 2013, Pazartesi 13:56

Şiddete uğrayan doktora ‘sus’ emri

Sağlık Bakanlığı, şiddete uğrayan personelle ilgili basın organlarına bilgi verilmemesini istedi. Sağlık personelinin karşı karşıya kaldığı ve kimi zaman ölümle sonuçlanan şiddet vakalarının önüne geçmek için çalışmalarını sürdüren Sağlık Bakanlığı, ilginç bir yönteme başvurdu. Konuyla ilgili olarak 113 numaralı “Beyaz Kod” hattını kuran ve şiddete başvuranların aile hekimlerinden kaydının silinmesi uygulamasını başlatan Bakanlık, bu sefer de şiddete maruz kalan personele “gizlilik” uyarısı yaptı.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından hazırlanan genelgede, sağlık personelinin ve hastanelerin, yaşanan şiddet vakalarıyla ilgili medya organlarına bilgi vermemesi istendi. Genelgede, şu uyarılar yer aldı: “Şiddet vakalarının önlenmesi için kamuoyunun bilinçlendirilmesi, adli koruma ve inceleme mercileri tarafından olayların akıbetinin takip edilmesi önem taşımaktadır.

Adli koruma ve inceleme mercilerine intikal eden ve adli vaka niteliği taşıyan dosyalarda ‘mahremiyet ve gizlilik ilkesine uyulması, sağlık çalışanının mesleki itibarının korunması ve mesleki tükenmişliğin önlenmesi, travmanın medyada yer alan gündem haberleri dahilinde toplumsal krizlere dönüşmesinin önlenmesi’ nedenleriyle basın ve yayın kuruluşlarıyla paylaşılmaması, ihbar niteliği taşıyan bilgilerin sadece adli koruma ve inceleme mercilerine bildirilmesi ve ‘gizlilik’ ilkesinin hastane yönetimi ve çalışan hakları ve güvenliği birimleri tarafından tüm personele duyurulması hususunda gereğini rica ederiz.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
AstraZeneca kanser için yeni ilaçlar üretecek

AstraZeneca, üç preklinik ve klinik onkoloji projesi kapsamında iki yıllık bir işbirliği için Cambridge Üniversitesi ve Cancer Research UK ile...

Kapat