Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Ağustos 2013, Pazartesi 11:30

SGK turistik sağlık harcamalarını karşılamıyor

SGK resmi internet sitesinden vatandaşlardan gelen soruları cevaplandırdı. Bir vatandaşın, “Yurtdışına turistik amaçlı giden emekli sandığına tabi sigortalıları yurtdışında hastalanmaları halinde tedavi giderleri ne şekilde karşılanır?” sorusunu cevaplandıran SGK, turistik amaçlı yurtdışı seyahatlerde sağlık harcamasının kurum tarafından karşılanmadığını bildirdi. SGK’dan yapılan açıklamada, “Genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin yurt dışında turistik amaçla bulundukları sırada sağlanan sağlık hizmetlerine ilişkin bedellerin ödenmesine mevzuat gereği imkan bulunmamaktadır” denildi.

SGK, bir vatandaşın, “Evli çiftlerin her ikisi de genel sağlık sigortalısı ise tüp bebek tedavisi için sigortalılık süresi ve prim gün sayısı hesabında hangisinin durumu dikkate alınır?” yönündeki sorusunu da cevaplandırdı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “En az beş yıldır genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması veya halen genel sağlık sigortalısı olan kadının bu bentteki koşulları taşımaması halinde eşinin gerekli koşulları sağlaması gerekmektedir.” “Üç yıldan az evli çiftler tüp bebek tedavisi alabilir mi?” sorusuna da açıklık getiren SGK yaptığı açıklamada, “Tüp bebek tedavilerinin hiçbirinde 3 yıllık evlilik şartı aranmamaktadır. Ancak ‘açıklanamayan infertilite’ vakalarında 3 yıllık evlilik şartı aranmaktadır. Uygulamada olan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinin (SUT) ‘Yardımcı üreme yöntemi tedavileri’ başlıklı maddesinde belirtilen şartların yerine getirilmesi halinde tüp bebek tedavisinden yararlanılabilmektedir” ifadelerine yer verdi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
iPad ile karaciğer ameliyatı

Almanya'nın Hamburg şehrindeki Asklepios Hastanesi'nde tıp tarihinde giren bir başarıya imza atıldı. Hekimler, tablet bilgisayarlar kullanarak karaciğer ameliyatı yaptı. Doktorlar...

Kapat