Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Ocak 2012, Cumartesi 13:13

SGK, 142 ilaçta daha kamu kurum iskonto oranlarını geri çekti

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ilaca erişimde yaşanan krizin önüne geçmek için yeni bir adım attı ve 142 ilacın daha kamu kurum iskonto (KKİ) oranlarında geriye dönülmesine karar verdi. Böylece %7,5 oranındaki yeni KKİ uygulamasına dâhil edilmeyen ilaç sayısı 267’ye ulaştı.

Son düzenleme ile KKİ oranlarında eskiye dönülen ilaçların bir çoğu, 125 farklı ilacı ilgilendiren bir önceki düzenlemede olduğu gibi, biyolojik ürünlerden oluşuyor. NTV’ye konuşan Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Murat Karaşen,

“Söz konusu 142 ilacın çoğunun fiyatı çok düşük. Bu ilaçların muadili bulunmuyor. Bu nedenle bu ilaçların piyasadan çekilmesi durumunda vatandaşların mağdur olması söz konusu olabilir. Bunu dikkate alarak 300 ilaç hakkında titizlikle yapılan inceleme sonucunda 142 ilacın kamu kurum iskontosunda eskiye dönülmesi kararı alındı. Düzenlemeyle hastaların sağlığını olumsuz etkileyecek, mağduriyetine sebebiyet verecek bir sıkıntı yaşanmasının önüne geçildi. 142 ilacın daha kamu kurum iskontosunun kaldırılmasına ilişkin karar en kısa zamanda yayımlanacak”

dedi.

SGK’nın konuya ilişkin duyurusuna ve duyuruya ekli ilaç listesine kurumun resmi internet sitesi üzerinden [PDF: 371KB] ulaşabilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sonuçlar, rotavirüs aşılarının intussusepsiyon riski ile ilişkili olmadığını gösteriyor

Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine'de yayınlanan yeni sonuçlar, ikinci nesil rotavirüs aşılarının intussusepsiyon riski ile ilişkili olmadığını gösteriyor.

Kapat