Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Temmuz 2009, Pazartesi 14:11

“Şeker çocuklar” kampında sürpriz konuk

Aygaz’ın desteği, İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Büyüme-Gelişme ve Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı’nın katkıları ile Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği tarafından düzenlenen 17. Diyabetik Çocuklar Kampı, yaklaşık 120 diyabetik çocuğun katılımıyla, 13-19 Temmuz tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Enez Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Kampta uzman doktorlar, diyetisyenler, spor eğitmenleri, psikiyatr ve psikologlar; çocuklara aileleri olmadan diyabetle yaşamanın yöntemleri hakkında bilgi verdi.
 
Her yıl Temmuz ayında düzenlenen kampın bu yılki sürprizi, ralli pilotu Roya Angejiheidari’nin katılımı oldu. Türkiye Ralli Şampiyonası’nda iki yıldan bu yana Aygaz sponsorluğunda yarışan Angejihediari, kamptaki çocuklara trafik eğitimi verdi, yarışlarda yaşadıklarını çocuklarla paylaştı ve ralli aracıyla özel bir gösteri sundu. “Şeker çocuklar”la iki gün geçiren Angejihediari, çocukların ilgili sorularından mutlu olduğunu söyledi. Angejiheidari, hayatın da yarış pisti gibi olduğunu ve karşılaşılan güçlüklere rağmen hız kesmeden devam edenlerin nasıl mutlu olabileceğini bu kampla bir kez daha anladığını belirtti.
 
Kampta diyabetik çocuklara; hipo ve hiperglisemi nedenleri, klinik bulguları, alınacak önlemler, kan ve idrarda glukoz keton bakılması, insülin tipleri, enjeksiyon teknikleri, spor ve egzersiz yapma alışkanlığı, spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler, diyabette beslenme özellikleri ve düzeni, diyabetin komplikasyonları ve bunlardan kaçınmanın yolları hakkında bilgiler verildi. Ayrıca diyabette takip kriterleri ve izlemenin önemi konusu hem uygulamalı hem de teorik olarak anlatılırken çocuklar psikososyal yönden de eğitildi.
 
Dört kişilik alt gruplara ayrılarak kamp boyunca birlikte konaklayan çocuklara, bir diyabetik üniversite öğrencisi ve bir de tıp öğrencisi rehberlik etti. Grup rehberi ağabeyler ve ablalar hastalıkla ilgili deneyimlerini paylaşırken, çocuklara kamp boyunca her türlü konuda yardımcı oldu.
 
Çocuklar diyabet hastalığıyla ilgili aldıkları eğitimin yanı sıra el sanatları, piknik, folklor ve dans gibi aktiviteler ile yüzme, su topu, voleybol, basketbol, futbol, masa tenisi, aerobik, yürüyüş gibi sportif faaliyetlere katıldılar. Kamp sonunda düzenlenen özel gecede ise çocuklar çeşitli gösteriler yaparak hünerlerini sergilediler.

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlk ruhsat onayı Şili’den

Wyeth'ın, bebek ve çocuklarda pnömokok hastalıklarına karşı en kapsamlı koruma sağlayan 13-valan konjuge pnömokok aşısına ilk ruhsat onayı Şili'den geldi.

Kapat