Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Haziran 2014, Pazartesi 14:42

Şehir gürültüsü şişmanlık sebebi

İsviçreli bilim adamları tarafından yapılan son araştırmanın sonuçları, şehir ortamındaki gürültünün şişmanlığa sebep olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmayı yapan bilim adamları trafikteki araçlardan kaynaklanan gürültünün ve yüksek sesle yapılan konuşmaların şehirde devamlı bir gürültü kirliliğine neden olduğunu belirterek, böyle bir ortamda yaşayan ve normal gürültü eşiğinin 10 desibel üzerinde bir sese devamlı olarak maruz kalan kişilerin de bel ölçülerinde 1 cm civarında artış olduğunu kaydediyor.

Araştırmacılar, söz konusu kilo artışının altında yatan asıl sebebin stres hormonu Kortizol olduğu konusunda hemfikir. Uygun olmayan çevre koşulları ise söz konusu hormonun vücuttaki miktarını arttırıyor. Bilindiği üzere stres de kilo artışına sebep oluyor. Çünkü aşırı derecede gerginlik hisseden kişi söz konusu stresten kurtulmak maksadı ile fazla yemeye ve abur cubur olarak adlandırılan sağlıksız gıdaları tüketmeye başlıyor.

Bilim adamları tarafından daha önce yapılan araştırmalarda ise soğuk iklimde yaşayan insanların kilo almaya daha yatkın oldukları saptanmıştı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Eczacıların ilaç fiyat indirimlerine ilişkin endişeleri karşılık bulmadı

Avsutralya Serbest Eczacılar Birliği’nin (Pharmacy Guild of Australia), 1,2 milyon Avutsralyalının  imzasıyla Parlamento’ya sunduğu, geri ödemeli ilaçlardaki fiyat indirimlerinin telafisi...

Kapat