Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Aralık 2011, Cuma 14:01

Science, 2009’da yayınlanan kronik yorgunluk sendromu makalesini tamamen geri çekti

2009 yılında yayınlanan ve bugüne kadar nedeni tam olarak anlaşılamamış olan kronik yorgunluk sendromunu farelerde görülen bir virüs olan XMRV ile ilişkilendiren makalenin güvenilirliği birçok araştırmacı tarafından sorgulanıyordu. Hastaların 3’te 2’sinin kanında XMRV adlı virüsün tespit edildiğini duyuran makale, sonuçların tekrarlanamaması nedeniyle Eylül ayında kısmen geri çekilmişti.

Science dergisi Yazı İşleri Müdürü Bruce Alberts, dergide bugün (23 Aralık 2011) yer alan editöryalinde

“Science yayınlanan rapora ve sonuçlarının geçerliliğine olan güvenini yitirmiştir. Bilim camiasının bu sonuçları tekrarlayabilmek için giriştiği başarısız denemeler nediniyle sarf ettiği zaman ve kaynaklar için pişmanlık duymaktayız”

ifadelerini kullandı. Makalenin yazarlarının geri çekme için görüş birliğine ulaşarak teklifi kendilerinin getireceği konusundaki beklentilerinin zayıf olduğunu belirten Alberts ayrıca, Science’ın makaleyi yazarların izni olmadan geri çektiğine dikkat çekti.

Science’da Eylül ayında yayınlanan editöryalde, bir düzineden daha çok laboratuarın 2009 yılında gerçekleştirilen araştırmada elde edildiği iddia edilen sonuçları bugüne kadar tekrarlayamadıkları belirtilmişti. Ayrıca, araştırmada şüphelerin üzerine yoğunlaştırıldığı virüsün kan bağış sistemine girişi ile toplumdaki tüm bireylerin sağlığını tehdit edebilecek olması nedeniyle, ortaya atılan sorunun cevabını bulmak için araştırmanın yayınlandığı tarihten bugüne milyonlarca doların harcandığına da dikkat çekilmişti.

9 farklı araştırma laboratuarının katılığı ve dergini çevrimiçi sürümünde geçtiğimiz Eylül ayında yayınlanan çalışmada incelenen kan örneklerinde ne XMRV’ye ne de bu virüs ile genetik yakınlığı olan diğer virüs türlerine rastlanamadığı belirtiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
2012 yılı İstanbul’da sağlık yatırımları açısından yıldız yıl olacak

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu: "İstanbul'a 2010-2011 yılında toplam 266 milyon TL sağlık yatırımı yapıldı."

Kapat