Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Temmuz 2013, Çarşamba 11:12

Sanovel 1 milyar dolara müşteri arıyor

Türk ilaç üreticisi Sanovel’in satışa hazırladığı belirtiliyor. İngiliz Reuters Haber Ajansı, Sanovel’in sahibi Toksöz Holding tarafından satışa çıkarıldığını yazdı.

3 kaynağa dayandırılan haberde, Sanovel’in 500 milyon dolar ile 1 milyar dolar arasında bir fiyata satılabileceği kaydedildi. Kaynaklar, Toksöz Holding’in müşteri bulmak için ABD’li yatırım bankası JP Morgan Chase,  İstanbul merkezli Alpacar Associates ve ABD’li danışman Greenhill ile çalıştığını belirtti.

Milliyet’teki haberde Sanovel’in özellikle yabancı ilaç şirketlerinin ilgisini çekebileceği belirtilerek, bir kaynağın, “Satış için hazırlanılıyor. Sanovel sonbaharda piyasaya çıkar” görüşüne yer verildi.
Haberde bir diğer kaynağın da 1 milyar dolarlık bir satışın uygun gözüktüğü yorumu aktarıldı. Türkiye’nin büyüyen ekonomisinin ve artan nüfusunun yabancı ilaç şirketlerinin ilgisini çektiğini belirten Reuters, geçen yıl ilaç üreticisi Mustafa Nevzat 700 milyon dolara ABD’li biyoteknoloji firması Amgen’e satıldığını da hatırlattı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA, Roche’a lösemi ilacı için öncelik sağlıyor

İsviçre merkezli ilaç firması Roche FDA’nın lösemi tedavisinde kullanılmak üzere geliştirdikleri obinutuzumab (GA101) adlı ilacın resmi teftişleri için öncelik verildiğini...

Kapat