Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Sanofi Türkiye, kadın odaklı projelerini anlattı 16 Kasım 2012, Cuma 10:12

Sanofi Türkiye, kadın odaklı projelerini anlattı

Sanofi Grubu, kadınların da iş ve toplum hayatında yer almaları için projeler üretiyor. %45,7’lik kadın çalışan oranı ile bu konuda dünyanın lider kuruluşları arasında yer alan Sanofi Grubu, deneyim ve vizyonunu paylaşmak üzere 8-9 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen 3. Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi’ne katıldı.

Kadınların iş gücüne aktif katılımını destekleyen Sanofi Grubu’nun Kurumsal İşler ve İletişim Direktörü Aysun Hatipoğlu, Geleceğin Kadın Liderleri oturumunda KAGİDER proje lideri Gülin Yücel ve Geleceğin Kadın Liderleri programı mezunu Seda Koyuncu ile bir araya geldi. Oturumda, KAGİDER ile Sanofi Grubu’nun birlikte hayata geçirdikleri Geleceğin Kadın Liderleri Projesi ile kadınların Türkiye’de yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu.

Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi

“Kadınlara verilen destek, sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için şart”

Sanofi Grubu’nun küresel olarak 2010’dan beri Dünya Kadın Forumu’nu desteklediğini belirten Hatipoğlu, Sanofi Grubu bünyesinde kadının iş yaşamına katkısının sürdürülebilir bir ekonomi için şart olduğuna inanıldığını söyledi. Hatipoğlu,

“OECD verilerine göre [ülkemiz], 15-29 yaş arası kadınların hem eğitimde hem de iş gücünde en az vakit geçirdikleri ülkeler arasında yer alıyor. Bu yaş grubunda OECD ortalaması %37 iken bizim kadınlarımızın %52’si ne okuyor, ne çalışıyor. Tüm bu bilgiler ışığında deneyimlerini faaliyet gösteren toplumlarla paylaşmayı ilke edinen Sanofi Grubu Türkiye olarak, ülkemiz iş yaşamında yer alan kadınların sayısını ve rollerini artırmak amacıyla hareket eden yönetimin ve sivil inisiyatiflerin çabalarına katkıda bulunmamız gerektiği kanaatine vardık ve ülkemizin en saygın kadın insiyatiflerinden biri olan KAGİDER ile iki projede ortak olduk.”

dedi ve “Geleceğin Kadın Liderleri” projesi ile kadınların hem iş hayatına katılmalarını hem de iş hayatındaki mevcut pozisyonlarının yükseltilmesini desteklediklerinin altını çizdi.

“Afrika’nın büyüme ve kalkınma potansiyelinde kadının rolü büyük”

Sanofi Batı ve Orta Afrika İş Geliştirme Müdürü ve Afrika Kadın Doktorlar Derneği Başkanı Amy NiamboOn altı yıldır Sanofi Grubu’nda çeşitli görevler üstlenen Sanofi Batı ve Orta Afrika İş Geliştirme Müdürü ve Afrika Kadın Doktorlar Derneği Başkanı Amy Niambo, zirvede, “Yükselen Ekonomilerde Kadın Girişimcilerin Yükselen Gücü; Umut Veren Topraklar, Umut Veren Kadınlar” adlı oturumda Afrika’daki deneyimlerini paylaştı. Sağlıkta eşitsizliğin azaltılması ve kadın odaklı projelere daha fazla önem verilmesi gerektiğine dikkat çeken Niambo, Afrika’da sağlık koşullarına yetersiz erişimden en çok kadınların etkilendiğini belirtti ve şöyle devam etti:

“Afrika’da yüksek potansiyel olmasına rağmen ekonomik büyüme ve ilerleme çok yavaş ve bölgesel eşitsizlikler söz konusu. Özellikle kırsal alanlarda sağlık ve eğitim hizmetlerine erişim çok kısıtlı. Bu eşitsizlikten en çok kadınlar etkileniyor. Biz de Sanofi Grubu olarak sağlıkta eşitsizliklere karşı mücadeleye katkıda bulunuyor ve en savunmasız nüfus olan kadınlar için sağlık hizmetlerine erişimi geliştirmeye çalışıyoruz. Eğitim hala Afrika’nın en önemli sorunlarından biri ve özellikle cinsiyet eşitliği konusundaki eğitimlerin ailede başladığını inanıyorum.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da 13 milyondan fazla KOAH hastası var!
Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da 13 milyondan fazla KOAH hastası var!

GSK tarafından 11 Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkesinde gerçekleştirilen "BREATHE" araştırmasının sonuçlarına göre KOAH'ın en sık görüldüğü ülkelerden biri...

Kapat