Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Mayıs 2013, Perşembe 13:39

Sanofi, tek tip grip aşısının peşinde

ABD’li araştırmacılar, çoğu grip virüsüne karşı koruma sağlayabilecek bir aşı üretme yöntemi bulduklarını duyurdu. Grip virüsleri değişikliğe uğradığı için her yıl farklı bir aşı üretiliyor.

Nature dergisinde yayımlanan ve hayvanlar üzerinde yapıldığı belirtilen araştırmada, tek bir aşının farklı grip virüsüne karşı koruma sağlayabildiği tespit edildi. Uzmanlar buluşun önemli bir ilerleme olduğunu söylüyorlar.

Ama tüm virüslerle başa çıkabilecek tek bir aşı bulunabilmesinin uzun zaman alabileceğini belirtiyorlar. Her yıl grip virüslerinin farklı türleri yayılıyor. Ama virüslerin mutasyona ugramayan kısımları da bulunuyor. Birçok uzman, vriüslerin bu zayıf noktalarını hedef alarak, tek bir grip aşısının bulunabileceğine inanıyor.

Normal mevsimlik grip aşıları virüslerin tavuk yumurtalarının içinde büyütülmesiyle üretiliyor.

Yarı virüs, yarı protein

Daha sonra virüs etkisiz hale getiriliyor ve bağışıklık sisteminin tanıması için vücuda enjekte ediliyor. İlaç şirketi Sanofi’deki uzmanlar yeni bir yaklaşım denedi ve yarı-virüs olan bir tür protein tasarladılar. Virüslerin yüzeyindeki dikene benzeyen yapılar neredeyse tüm virüslerde aynı. Bu dikenler kanda bulunan bir tür ‘taşıyıcı proteinle ‘ birleştirildi.

Bu protein grupları daha sonra dağ gelincikleri üzerinde denendi. Araştırmacıların dağ gelinciklerini kullanmasının nedeni de, bu hayvanların insanları etkileyen virüslerden etkilenmesi ve benzer belirtiler göstermesi.

Sanofi’den Dr. Gary Nabel BBC’ye yaptığı açıklamada, “Bunun tek bir grip aşısı üretilmesi yolunda bir adım olduğunu düşünüyoruz. Ama evrensel bir aşı henuz bulunmuş değil” dedi.

Aşı henüz İnsanlar üzerinde test edilmedi. Klinik deneylerde kullanılacak düzeye de gelemedi. Dolayısıyla evrensel bir aşı için daha çok beklemek gerekebileceği belirtiliyor.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kalp hücreleri yaşlanmayacak

Bilim adamları genç farelerin kanında bulunan bir proteinle yaşlı farelerin kalp hücrelerini yenileyerek yaşlanmanın kalpte yarattığı tahribatı gidermeyi başardı. Doktor...

Kapat