Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Şubat 2012, Çarşamba 18:40

Sandoz, ilaç ihracatındaki liderliğini 2011 yılında da bırakmadı

50 yılı aşkındır güvenilir markaları ile Türk tıbbına hizmet veren Sandoz, T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birlikleri’nden (İMMİB) yapılan açıklamaya göre tüm rakiplerini bir kez daha geride bırakarak “2011 yılı Türkiye eczacılık ürünleri ihracat şampiyonu” oldu.

Almanya, Kanada, Japonya, Avustralya, Cezayir, Güney Afrika, Brezilya, Rusya gibi ülkelerin aralarında bulunduğu toplam 23 ülkeye ilaç ihracatında bulunan ve ürünlerini 60’a yakın farklı ülke pazarında hizmete sunan Sandoz’un Gebze’ de bulunan 2 fabrikasından biri eczacılık ürünlerinde 57,8 milyon dolarlık ilaç ihracatıyla birinci oldu. Yine Gebze’ de bulunan diğer fabrikası ise 19,2 milyon dolar ile dokuzuncu sırada yer aldı. Her yıl Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmekte olan Gebze’deki bu iki fabrika aynı zamanda Almanya Sağlık otoriteleri tarafından verilen EU-GMP (İyi İmalat Uygulamaları) sertifikasına da sahip.

2005 yılından bu yana üstüste ilaç ihracat şampiyonu olan Sandoz 7. kez bu alandaki başarısını ortaya koydu. Sandoz Türkiye 2011 yılında toplamda;

  • 3984 kg pellet
  • 436.646.103 adet kapsül
  • 3.141.102.823 adet tablet
  • 14.504.514 kutu

İhracatta bulundu.

Sandoz, 2011 yılında üst üste 7. kez ihracat şampiyonu oldu

Geniş ürün portföyü ile hastalara kaliteli ve uygun fiyatlı tedavi seçeneği sunan Sandoz Türkiye’nin Genel Müdürü Hakan Atay,

“Son 7 yıldır ilaçta ihracat şampiyonuyuz. Sandoz Türkiye olarak yaklaşık 1000 çalışanımız ve 3 üretim tesisimiz ile ithalatımızdan daha fazla ihracat yaparak Türkiye ekonomisine ve ülkemize net bir şekilde fayda sağlıyoruz. Türkiye’de üretilen ilaçların farklı kıtalarda birçok hastaya ulaşması bizim için büyük gurur kaynağıdır. Ülkemize ve hasta sağlığına önümüzdeki yıllarda da değer katmaya ve sağlık hizmetini kaliteli, güvenilir ve erişilebilir kılmaya devam edeceğiz”

şeklinde konuşarak konuyla ilgili başarılarının önemini ifade etti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
GSK’dan böbrek kanseri için yeni nesil tedavi seçeneği: Votrient

GlaxoSmithKline (GSK) böbrek kanseri tedavisinde kullanılan yeni ilacı Votrient'i (pazopanib) Türkiye'de hekim ve hastaların hizmetine sundu.

Kapat