Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Haziran 2014, Cuma 14:06

Salgın hastalıklara DNA çözümü

Çin, salgın hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için yeni yöntemler sağlamak adına ülkedeki insanların DNA proteinlerini analiz edecek.

Şinhua haber ajansının Askeri Tıp Bilimleri Akademisi’ne dayandırarak verdiği habere göre, yeni başlatılan çalışma kapsamında DNA’nın taşıdığı genetik bilgileri çözme girişimi olan “Çin İnsan Proteom Projesi” (CNHPP) adı altında bir toplantı düzenlendi.

Proje çerçevesinde, proteom araştırmalarında gerekli cihaz ve teknolojileri geliştirmenin yanı sıra insan proteomunun biyolojik ve patolojik profillerinin haritasının çıkarılması hedefleniyor.

Uzmanlar çıkarılan profillerin, hastalıkların proteom üzerindeki etkilerini göstermesini, dolayısıyla hastalıkların nedeni ile gelişimini ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Çin, bu sayede salgın hastalıkların tedavisinde yeni yöntemler geliştirmeyi hedefliyor.

Proteomik çalışma belli s¸artlar altında belli bir dokuda genom tarafından sentezlenen tüm proteinlerin analiz edilmesi işlemi olarak biliniyor. Bu bilim sayesinde hastalık, enfeksiyon gibi birçok dış faktör sonucu oluşan protein seviyeleri ve yapısal özellikleri belirlenebiliyor. Bu sayede salgın hastalıkların tedavisinde daha etkin ilaç ve aşı geliştirilebiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kansere karşı yeni bir ilaç daha geliştirildi

İngiltere’deki UCL ve Cambridge Üniversiteleri biliminsanları, vücudun doğal savunma sistemlerini güçlendirerek kanser hücrelerini yok eden ve tekrarlamalarını engelleyen yeni bir...

Kapat