Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

13 Ocak 2014, Pazartesi 09:37

Sahte doktor öldürdü

Finlandiya’da sahte diplomayla doktorluk yaptığı iddiasıyla daha önce de tutuklanan Esa Antero Laiho, 3 hastanın ölümüne sebep olmaktan hakim karşısına çıkıyor. Basına yansıyan haberlere göre sahte doktor, diplomasını Rusya’nın St. Petersburg şehrinde bir üniversiteden parayla aldığını kabul etti.

İddiaya göre Esa Antero Laiho’nun (51) Helsinki, Lahti, Kouvola ve Viihti şehirlerinde yıllarca sahte doktor olarak çalıştı ve binlerce hastaya baktığı belirlendi. Sahte doktor, 2006 ve 2011 yıllarında yanlış tedavi uyguladığı 3 hastanın ölümüne yol açmakla suçlanıyor. Salı günü yakalanan Laiho, bugün mahkemeye çıkarılacak. 10 yıldır sahte doktorluk yaptığı belirlenen Esa Antero Laihoa hastalarını bilerek öldürmediğini savunuyor.

Basına yansıyan haberlere göre sahte doktor, diplomasını Rusya’nın St. Petersburg şehrinde bir üniversiteden parayla aldığını kabul etti. Esa Antero Laiho’nun sahte diplomasıyla birkaç yıl asistan doktor olarak çalıştıktan sonra Finlandiya’da doktor olabilmesi için bütün sınavları ve testleri başarıyla geçerek doktorluğa başladığı belirlendi.

Esa Antero Laiho, 2011 yılında da aynı iddia ile tutuklanmış fakat geçerli bir diploma ibraz ederek serbest kalmıştı.

5 milyon nüfuslu Finlandiya’da, yaklaşık 25 bin diplomalı doktor bulunuyor. Bunların 500’ünden fazlasının diploması yurtdışındaki üniversitelerden alındığı biliniyor. Bu olaydan sonra, Finlandiya Sağlık ve Sosyal Bakanlığı’nın diplomalarını yurtdışından alan doktorlar hakkında detaylı araştırma yapacağı belirtildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Prematüre doğumun nedeni bir tür bakteri

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, prematüre doğumların başlıca nedeni belli bir tür bakteri olabilir. Plos One adlı dergide yayımlanan araştırmada, bir...

Kapat