Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Temmuz 2013, Perşembe 11:27

Sağlıkta şiddet torbaya girecek

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçilmesi için yeni yasama yılında torba kanun çıkartacaklarını söyledi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçilmesi için yeni torba kanun çıkartacaklarını söyledi. Bakan Müezzinoğlu, Muğla’daki temasları kapsamında Marmaris Devlet Hastanesi’ni gezip incelemelerde bulundu. “Önümüzdeki süreçte bu hastanemizi yenileyeceğiz, çalışmalarına başladık. Devlet hastanelerinde yatak sayısından daha ziyade hekim, tıbbi donanım ve teknolojik altyapı önem kazandı” dedi, Kıyı kesiminde yapılacak yeni hastanelerin sağlık turizmi açısından da çok faydalı olacağına işaret eden Bakan Müezzinoğlu, yabancılara dil konusunda yardımcı olacak her türlü çözümleri de ürettiklerini kaydetti.

Hastanede tercüman devri
Marmaris Devlet Hastanesi ziyareti sırasında İngilizce, Almanca, Rusça bilen hastane tercümanıyla karşılaştığını dile getiren Müezzinoğlu, “Bu tür personel sayısını daha da arttıracağız. Aile hekimleri de artık nöbet tutacakları için acil servislerdeki doktor sıkıntısını çözeceğiz. Meclis açıldığında acildeki doktorlarımızın nöbet koşullarını düzeltecek çalışmalar yapacağız” diye konuştu. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi konusuna da değinen Bakan Müezzinoğlu şunları söyledi: “Bunun için öncelikle kamuoyu bilincine ihtiyaç var. Doktor ve hemşirelere kendi evladımız gibi sahip çıkmamız gerekiyor. Çünkü, biraz sonra evladımızı o hekime veya hemşireye teslim etmek zorunda kalacağız. Herkesin sağlık çalışanlarına kendi kardeşi gibi bakması gerekir. Hastanelerde yüzlerce hasta yakını var, sağlık çalışanlarına yönelik olumsuz davranış gösteren kişilere ters bir şekilde baksalar, birçok hadise önlenmiş olur. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara yönelik yeni torba kanun da çıkartacağız.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Zihinsel hastalıkların ortak özellikleri bulundu

Yale Üniversitesi’nin yaptığı araştırma şizofreni ve bipolar bozukluk tanısı koyulan kişilerin beyin fonksiyonlarında benzer bir aksamanın olduğunu ortaya koydu. Zihinsel...

Kapat