Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Eylül 2013, Cuma 11:46

“Sağlıkta Mükemmelliyet Merkezi” kuruluyor

Ankara Üniversitesi (AÜ), başkentte tam teşekküllü hastanenin yanı sıra kök hücre, medikalteknopark, biomedikal, biyoteknoloji gibi ileri teknolojiyle araştırmalarının yapılacağı “Sağlıkta Mükemmelliyet Merkezi” oluşturacak.

Merkez için, başkentin Etimesgut ilçesi Bağlıca ve Elvan mahalleleri içinde bulunan bin 500 dönümlük arazi, Ankara Üniversitesi’ne tahsis edildi. İmar çalışmaları tamamlanan ve imarlı tapuları çıkartılan arazide 200 milyon liralık yatırım yapılması planlanıyor.

Projelendirme çalışmalarına başlanılan arazi içinde tam teşekküllü bir hastanenin yanı sıra kök hücre, medikalteknopark, biomedikal, biyoteknoloji gibi ileri teknolojinin kullanılacağı araştırmalar yapılacak, endüstri ile işbirliğinde çalışacak birimler yer alacak.

“Uluslararası merkez olacak”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, yaptığı açıklamada, “hastanenin gerek eğitim ve araştırma alanlarında gerekse tanı ve tedavi alanlarında uluslararası bir merkez olacağını” söyledi.

Türkiye nüfusunun hızla arttığını, buna bağlı sağlık hizmetlerinin daha bilimsel ve rasyonel verilmesi için yeni sağlık merkezlerine ihtiyaç olduğunu ifade eden İbiş, “Nitekim, Sağlık Bakanlığımızın binlerce yatak kapasiteli kent hastaneleri kurma çalışmaları devam ediyor. Biz de Ankara Üniversitesi olarak ileri teknolojiye sahip Sağlıkta Mükemmeliyet Merkezi kurma projemizi hayata geçirmek üzere Sayın Başbakanımızın da destekleriyle önemli bir adım attık” dedi.

İmar çalışmaları tamamlanan, tapusu alınan arazinin, kent imar planına göre şehirleşmenin en yoğun olduğu bölgede bulunduğuna dikkati çeken İbiş, şöyle devam etti:

“Ankara, Eskişehir Yolu’na doğru çok hızlı bir gelişme göstermektedir. Bu hızlı kentleşme ve yoğunluğa rağmen, bu bölgede sağlık hizmeti verecek tesisler bulunmuyor. Ankara Üniversitesi Sağlıkta Mükemmeliyet Merkezi çalışmaları ile Sağlık Bakanlığının kent hastanelerinin hizmetlerine ve hizmette bulunacak hekim kadrosunun sürekli eğitimine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’de aşılama oranı yüzde 77 den yüzde 97’ye çıktı

Pfizer Türkiye Teknik Genel Müdürü Suat Kumser Türkiye'deki aşı üretiminde gelinen son noktayı anlattı. Ankara Sheraton Hotel’de 25-29 Eylül 2013...

Kapat