Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

31 Mayıs 2012, Perşembe 15:58

Sağlıklı nesiller için sigarasız bir yaşam

İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, sigara ve diğer tütün ürünleri kullanımının, halk sağlığı açısından ciddi sonuçları olan küresel bir sorun olduğunu bildirdi. Sigara tüketiminin ve sigara dumanına maruz kalmanın, başta kanser olmak üzere birçok hastalığa neden olduğunu belirten Dokucu, daha az kanser ve sağlıklı nesiller için sigarasız bir yaşam gerektiğini kaydetti.

31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü ile ilgili yazılı açıklama yapan Prof. Dr. Dokucu, tütün kullanımının en önemli önlenebilir ölüm nedenleri arasında yer aldığını söyledi. Tütün kullanımının dünyada halen 600 bini pasif içici olan 6 milyon kişinin ölümüne neden olduğunu ifade eden Dokucu,

“Ülkemizde de her yıl 100 bin kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle ölüyor. Bu nedenle Dumansız Hava Sahası uygulaması ülkemize yapılan en büyük iyiliktir. Bu uygulamanın faydası bugün maddi anlamda, yarın da sağlıkta görülecek. Daha az kanser ve sağlıklı nesiller için sigarasız bir yaşam gerekiyor.”

dedi.

3 yılda 896.136 lira idari para cezası uygulandı

İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Dokucu, sigara ve tütün ürünleri yasağının 3 yıl önce başladığını belirterek, o tarihten 2012 yılının ilk dört ayına kadar İstanbul İl Tütün Kontrol Kurulu tarafından yapılan çalışmalarda 422 bin 895 işyerinin denetlendiğini bildirdi. Prof. Dr. Dokucu, bu denetlemelerde, uygun olan işyeri sayısının 405 bin 377, uygun olmayan işyeri sayısının 17 bin 518 olarak tespit edildiğini söyledi. 9 bin 23 işletmeye ceza uygulandığını, 8 bin 495 işletmenin de uyarıldığını belirten Prof. Dr. Dokucu, bu dönemde ceza uygulanan şahıs sayısının ise 11 bin 760 olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Dokucu, 2009-2012 döneminde işletme ve şahıslara kesilen idari para cezalarının toplamının 896 bin 136 lira olduğunu da sözlerine ekledi.

Büyük şehirlerde denetim yapılması gereken yer sayısının çok yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Dokucu, bu konuda halkı duyarlı olmaya ve sigara yasağına uymaya davet etti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Okmeydanı’na dev hastane kampüsü

İPKB tarafından yıkılıp yeniden yapılacak olan Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi yıllık 1 milyon 500 bin ayakta ve 50 bin...

Kapat