Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Kasım 2013, Salı 16:28

Sağlık yardımı alabilmek için HIV virüsü enjekte ediyorlar

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından hazırlanan bir rapor, Yunanistan’daki krizin ürkütücü etkilerinden birini daha ortaya çıkardı. Buna göre Yunanistan’da bazı insanlar aylık 950 dolara kadar çıkan sağlık yardımından faydalanabilmek için kendine HIV virüsü enjekte ediyor.

Örgütün Avrupa bölgesiyle ilgili sosyal belirleyiciler üzerine hazılattığı raporda, halkın kötü ekonomik koşullarla nasıl mücadele ettiğine dair bilgiler yer alıyor. Raporda yer alan verilerden bazıları da halkın sağlık haklarına erişimin azaldığı ve intihar vakalarının tavan yaptığı şeklinde.

Raporda ayrıca Yunanistan’daki bu olumsuz eğilimlerin İspanya, İrlanda, İtalya gibi ağır ekonomik şartlarla boğuşan ülkeler için de uyarı niteliği taşıdığı vurgulanıyor. Hürriyet’in haberine göre; işsizlik oranının yüzde 27’ye ulaştığı ülkede, cinayet ve hırsızlık oranları da iki katına çıkmış durumda. DSÖ, ekonomik zorluklara tepki olarak fuhuşun da muhtemelen arttığı tahminini yürütüyor.

Lancet isimli tıp dergisindeki bir makalede yer alan raporda, ülkede karşılaşına yeni AIDS vakalarının neredeyse yarısının, kişinin kendisi tarafından enjeksiyon yapılması yoluyla ortaya çıktığı öne sürülüyor. Söz konusu makalede, Yunan Üniversitesi Ruh Sağlığı Araştırma Enstitüsü tarafındna yapılan bir çalışma sonucunda insanların sağlık yardımlarından yararlanabilmek için kendisine HIV virüsü enjekte ettiği bilgisine ulaşıldığı aktarılıyor.

Bu ürkütücü raporun doğruluğuyla iligli söylentiler de devam ediyor. El Cezire, söz konusu rapora ait verilerin nereden geldiğine dair bir bilgi bulunmadığını ve DSÖ’nün raporu geri çektiğini yazıyor. Konuyla ilgili DSÖ’ye ulaşmaya çalıştıklarını söyleyen El Cezire, bu konuda da kimseye ulaşamadıklarını aktarıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Reçete fatura işlem tutarı arttı

Türkiye'de ocak-ağustos döneminde, reçete fatura işlem tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artışla 9 milyar 737 milyon 902...

Kapat