Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Kasım 2013, Perşembe 16:59

Sağlık çalışanlarına zam yolda

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, doktorların emekli olunca maaşlarının çok düştüğü eleştirilerine yanıt verdi: “30 yıl sonra maaşlar iyileşecek, bugün 2012 lira olan emekli maaşı, 2040’ta 3980 lira olacak.” CHP Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ise bakanın bu yanıtını, “Sağlık Bakanı’ndan Çalışanlara Müjde” başlığıyla duyurdu.

Öğüt, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığın 2014 yılı bütçesi görüşülürken, sağlık personelinin çalışırken aldığı maaşın, emeklilikte çok düştüğüne dikkat çekti. 40 yıllık bir uzman doktorun, performansla birlikte eline geçen ücretin 7 bin lira iken; emeklilikte bunun 1700 liraya düştüğü şikayetini anlatan Öğüt, bakana “Bu maaşları ne zaman iyileştireceksiniz” diye sordu.
Öğüt, bu sorusu üzerine Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun, “Biz popülist davranamayız. Mali disipline uymak zorundayız. Ayrıca şuanda emekli bir doktor 2012 lira emekli maaşı alıyor. Ama 2010 yılında mesleğe başlayan bir doktor, 2040 yılında 3980 lira emekli maaşı alacak. Yani maaşlar 30 yıl sonra iyileşecek” yanıtını verdiğini söyledi. Öğüt, “Bakanın bu yanıtı karşısında herkes hayrete düştü; acaba yanlış mı anladık, diye birkaç kez daha sordular ve aynı yanıtı aldılar. Ben bir de Ak Parti Milletvekili Agah Kafkas’ın yanına gittim, o da aynısını duymuş” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık İletişimi Ödülleri jürisinde bir Türk!

Sağlık iletişimi, ciddi sınırlamalar getirilmiş bir mecrada yaratıcılıkta sınır tanımamayı gerektiren bir iletişim alanı. Katı sınırlarla kuşatılmış sağlık reklamcılığında yaratıcı...

Kapat