Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Temmuz 2013, Cuma 17:45

“Sağlık çalışanına şiddet uygulayan, kamu hizmetini pahalı alsın”

Şiddet uygulayan kişinin hapis cezası bile alsa, çıktıktan sonra bunun kalıcı bir etki bırakmadığını söyleyen Durmuş, bu kişilere ek olarak öncelikli sağlık hizmeti olmak üzere tüm kamu hizmetlerinindaha pahalı bir şekilde sunulması teklifinde bulundu. Sağlık-Sen ile Hasta ve Çalışan Hakları ve Güvenliği Derneği tarafından düzenlenen “1. Ulusal Çalışan Hakları ve Güvenliği Sempozyumu”Ankara’da yapıldı. Sempozyumda sağlıkta şiddet, tüm yönleriyle ele alındı.

‘Sağlıkta Şiddete Sendikal Bakış-Önlenmesine Yönelik Öneriler’ konusunda sunum yapan Semih Durmuş, sağlıktaki şiddetin uzun süre yüzleşmekten kaçınılan, ancak sonunda kabul edilen bir gerçek olduğunu vurguladı.

Hasta, hasta yakını ve sağlık çalışanı üçgeninde meydana gelen şiddet olaylarının önlenmesinde caydırıcı cezaların önemine dikkat çeken Durmuş, “Günümüzde maalesef bir şiddet gerçeği var. Bugün burada bu şiddetten kurtulmanın, şiddeti önlemenin yollarını konuşmak için bir araya geldik. Sağlık-Sen olarak bu konuda çok sayıda çalışma yaptık ve sonuçlarını kamuoyuyla paylaştık. Şiddetin önlenmesindeki en önemli teklifimiz, şiddet uygulayan kişilerin sağlık hizmeti başta olmak üzere elektrik, su gibi diğer toplumsal hizmetleri normal vatandaşlardan daha fazla bedel ödeyerek almasıdır. SGK primlerini daha yüksek miktarda ödemesi, vergi dilimlerinin artırılması gibi seçeneklerle bu müeyyideler artırılabilir. Her fazla para ödediğinde, bunun acısını hissedecektir” şeklinde konuştu.

DEVLETİN GÖREVİ

Şiddete uğramaları halinde sağlık çalışanlarına sahip çıkılmasının önemine de dikkat çeken Semih Durmuş, vatandaşlara sağlık hizmeti sunan çalışanların güvenliklerini sağlamanın ise devletin görevi olduğunu dile getirdi. Şiddete sebep olan unsurları ortadan kaldırma ve güvenliğin sağlanması için konunun sosyal tarafı olarak sorumluluk almaktan kaçmadıklarını ifade eden Durmuş, her türlü işbirliğine açık olduklarını ifade etti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kan vermek kalp krizini önlüyor

Kan vermenin kişiye sağladığı faydalara değinen Manisa Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. İsmet Nardal, “Kişi kan verdiği zaman hayat sıvısı veriyor....

Kapat