Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Ağustos 2014, Salı 09:46

Sağlık Bakanlığı’ndan Ebola açıklaması

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de olası veya kesin Ebola vakası görülmediğini bildirdi. 

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, Gine, Liberya, Nijerya ve Sierra Leone olmak üzere dört Batı Afrika ülkesinde yeni vaka ve ölümlerin görüldüğü Ebola Hemorajik Ateşi hastalığına ilişkin güncel gelişmeler hakkında bilgi verildi.

Açıklamada, Türkiye Halk Sağlığı Kurumunca oluşturulan Bilim Kurulu’nda, hastalık ile ilgili mevcut durumun değerlendirildiği ve Türkiye’de olası veya kesin Ebola vakasının görülmediği belirtildi. Türkiye’nin, hastalığın görüldüğü bölgelerdeki ticari ilişkileri ve seyahatler dolayısıyla bölgeye gidecek vatandaşların hastalık hakkında bilgilendirilmesi gerektiği de kaydedildi.

Açıklamada, hastalığın görüldüğü bölgelerden dönen vatandaşların 3 haftaya kadar hastalık belirtilerinin çıkabileceği konusunda uyarılması gerektiği vurgulandı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından seyahat kısıtlaması önerildiğine işaret edilen açıklamada,  hastalığın görüldüğü bölgelere seyahat edeceklere, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünce hastalık ve korunma yolları ve dönüşlerinde şüpheli durumda sağlık kuruluşlarına müracaat etmeleri yönünde bilgilendirme yapıldığı bildirildi.

Açıklamada, bütün sağlık kurum ve kuruluşlarına hastalık hakkında bilgilendirme notu gönderildiği kaydedildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Ebola virüsü 729 can aldı

Batı Afrika'da geçen yıl sonundan bu yana Ebola salgınında 729 kişi yaşamını yitirdi.  Batı Afrika'da geçen yıl sonundan bu yana Ebola salgınında...

Kapat