Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Temmuz 2013, Salı 11:56

Sağlık Bakanlığı’ndan doktorlara hukuki yardım

Doktorlara yapılan saldırılara ilgili olarak mahkemelerden hapis cezası kararları artmaya başladı. Doktorlara karşı yapılan saldırılarda artışı göz önünde tutan Sağlık Bakanlığı gerekli düzenlemeleri yaptı.

Yönetmelik ile düzenle altına alınan konu hakkında değerlendirmede bulunan sağlık hukuku uzmanı Av. İsa Polat, “Bu yönetmeliğin amacı, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında sağlık hizmeti sunumu sırasında veya bu görevlerinden dolayı personele karşı işlenen suçlar sebebiyle personelin veya kanuni mirasçılarının talebi üzerine Sağlık Bakanlığının yapacağı hukuki yardıma ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Bu yardımdan yararlanabilmek için; Sağlık hizmeti sunumu sırasında veya bu görevlerinden dolayı personele karşı kanunlarda suç olarak tanımlanan bir fiilin gerçekleştirilmiş olması, saldırıya uğrayan sağlık çalışanının veya kanuni mirasçılarının talepte bulunması şartı getirilmiştir.Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarını takip etmek üzere “Bakanlık Beyaz Kod Birimi”, 24 saat hizmet verecek “113” numaralı telefon ve “www.beyazkod.saglik.gov.tr internet sitesi kurulmuştur. Bu hali ile sağlık çalışanlarının haklarının tazmin edilmesi amaçlanmıştır. Sağlık çalışanlarının görevleri sırasında hak ve yükümlülüklerini bilmeleri ve hukuki yardım almaları azami önem taşımaktadır” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
TSK’daki birlik tabiplerine aile hekimliği yetkisi veriliyor

Türk Silahlı Kuvvetlerindeki birlik tabiplerine aile hekimliği yetkisi verileceği bildirildi. TSK, resmi internet sitesinden, Milli Savunma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında“Türk Silahlı...

Kapat