Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Temmuz 2013, Salı 09:48

Sağlık Bakanlığı, yurtdışında yaşayanlara özel hizmet başlatıyor

Sağlık Bakanlığı yurtdışında yaşayan ve Türkiye’de tedavi görmek isteyenler için özel bir hizmet başlatıyor. Bundan böyle turistler belirli bir ücretle uçak ambulansla ülkesinden alınıp Türk hastanelerine getirilecek.

Türkiye, sağlık turizminde önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Sağlık Bakanlığı, sağlık turizmi ile ilgili bir talimat hazırlayarak turistlerin Türkiye’ye girişinden tedavi hizmetlerine, refakatçilerinden konaklamasına kadar pek çok konuda standartlar belirledi.Bugün’de yer alan habere göre; turistlerin en çok tercih ettiği 26 ile gönderilen talimata göre gerektiği takdirde yabancı hastalar uçak ambulanslarla ülkesinden alınacak. Yetkililerden alınan bilgiye göre bu hizmet belli bir ücret karşılığında yapılacak.

İNGİLİZCE BİLEN PERSONEL

Hastalara Türkiye’deki tedavi sırasında hastanenin kendi birimlerinden veya dışarıdan belirlediği kişiler refakat edecek. Bu refakatçiler hasta tedavisini bitirip taburcu olana kadar hastanın yanında kalacak. Bu kapsamda il sağlık müdürlüklerinde İngilizce bilen personelin bulundurulması zorunlu tutuldu.

62 bin 700 hasta geldi

Türkiye’ye gelen yabancı hasta sayısı gün geçtikçe artıyor. 2008 yılında 4 bin 93 olan yabancı hasta sayısı, 2012’de 62 bin 700’e çıktı. Hastaların yüzde 17’si Türkiye’de göz ameliyatı oldu. İstatistiklere göre tedavi için Türkiye’ye en çok Almanlar ve Ruslar geliyor.

Trafik kazaları SGK’dan

Yabancı vatandaşlar eğer Türkiye’de trafik kazası geçirse hastaya verilen sağlık hizmetlerinin bedelini bundan böyle Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) tahsil edilecek. Trafik kazalarında, kişiden tedavi parası talep edilmeyecek. Ancak isteğe bağlı ilave seyahat sigortası olanlardan ödeme talep edilecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA, Sanofi’nin ilacını güvenli buldu

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) Sanofi’nin alerji ilacı Nasacort AQ’nun (Triamcinolone Acetonide) reçetiz satılacak kadar güvenli olduğunu bildirdi. İlaç...

Kapat