Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Eylül 2013, Çarşamba 14:18

Sağlık Bakanlığı şeker ölçüm cihazlarına takip başlattı

Sağlık Bakanlığı diyabetlilerin kan şekerini takip için kullandıkları glukometrelerin ölçüm güvenilirliğinin saptanması amacıyla isteyen firmaların cihazlarını analiz edecek.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Tıbbi Cihaz Kontrol Laboratuvarı Daire Başkanlığınca oluşturulan bilimsel komisyon şeker hastaları başta olmak üzere bir çok metabolik ve kronik hastalık için büyük önem taşıyan kan şekerinin takibinde kullanılan glukometrelerin ölçüm performanslarını değerlendirmek üzere standartlar belirledi.

Diyabetli hastaların kullandığı glukometrelerin, doğruluk ve tekrarlanabilirlik çalışmalarıyla ölçüm güvenilirliğinin saptanması amacıyla isteyen firmaların cihazları analiz edilecek. Bu analizleri yaptırmak isteyen ithalatçı veya üreticiler, Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna başvuracak.

4 bin lira karşılığında yapılacak doğruluk çalışması sırasında hem tip-1 ve tip-2 diyabeti olanların hem de diyabeti olmayanların kanları analiz edilecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık çalışanına şiddete 33 ay hapis

Hastanelerde sağlık personeline yönelik şiddet eylemleri konusunda Eskişehir 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nden önemli bir karar çıktı. 2 hemşire, 2 temizlik...

Kapat