Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

25 Aralık 2013, Çarşamba 15:57

Sağlık Bakanlığı: “İstirahat raporları 3 günde gönderilsin”

Sağlık Bakanlığı, elektronik ortamda düzenlenemeyen geçici iş göremezlik raporlarının, 3 gün içinde ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) birimine gönderilmesini istedi.

 Sosyal Güvenlik Kurumundan Sağlık Bakanlığına gönderilen yazıda, geçici iş göremezlik belgesi ve sağlık kurulu raporlarının birer nüshasının, 3 iş günü içinde sigortalının iş yerinin bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğü ya da sosyal güvenlik merkezine, sözleşmeli ülke sigortalısının belgesinin ise sağlık yardım belgesini düzenleyen il müdürlüğü ya da merkeze gönderilmesinin öngörüldüğü anımsatıldı. SGK’nın yazısında ayrıca, elektronik ortamda düzenlenemeyen, bu nedenle elle yazılan istirahat raporlarının biriktirilerek toplu olarak gönderildiğine ilişkin şikayetler ulaştığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, bunun üzerine istirahat raporlarının 3 gün içinde gönderilmesine ilişkin genelge yayımladı.

Genelgede, SGK’dan bakanlığa gönderilen yazıya atıfta bulunularak, bu konuda yaşanan aksaklığın giderilmesi istendi. Bakanlığın genelgesinde, manuel düzenlenen istirahat raporlarının, biriktirilmeden 3 iş günü içinde sigortalının iş yerinin bulunduğu SGK il müdürlüğü ya da sosyal güvenlik merkezine, sözleşmeli ülke sigortalısının belgesinin ise sağlık yardım belgesini düzenleyen il müdürlüğü ya da merkeze gönderilmesi için gerekli titizliğin gösterilmesi gerektiği belirtildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Özel hastaneler kapandı, yüzlerce hekim işsiz kaldı

İzmir Tabip Odası Başkanı Suat Kaptaner, "Sağlık alanındaki iflaslar ve doğal olarak tepkiler de giderek artmaktadır" görüşünü bildirdi. Suat Kaptaner,...

Kapat