Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Haziran 2013, Pazartesi 10:42

Sağlık Bakanlığı iddiaları yalanladı

Sağlık Bakanlığı, Taksim Gezi Parkı’na ilişkin olaylarda yaralanıp hastaneye getirilen eylemcilere ayrı kayıt tutulduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, Taksim Gezi Parkı’na ilişkin olaylarda yaralanıp hastaneye getirilen eylemcilere ayrı kayıt tutulduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamada, bugün medyada yer alan Türk Tabipler Birliği’nin “Hastaneler eylemcileri fişliyor, kayıtlarını ayrı tutuyor ve bilgiler polisle paylaşılıyor” iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Gösteriler nedeniyle sağlık hizmetine ihtiyaç duyan ve sağlık kuruluşuna başvuran vatandaşların sağlık kayıtlarının titizlikle tutulduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Tutulan bu sağlık kayıtları ve bunlardan oluşan sağlık istatistikleri, kamuoyunun sağlığı için değerlendirilmektedir. Dolayısıyla haberlerde yer alan ‘gösterilere katılan vatandaşlarımızın  tespit edilmesi için bu kayıtların tutulduğu’ iddiaları  tamamen asılsızdır. Sağlık kuruluşlarına başvuran ve sağlık kaydı tutulan bütün vatandaşlarımızın kişi mahremiyetleri dikkatle korunmaktadır. Hasta ve insan hakları çerçevesinde bu vatandaşlarımızın sağlık kayıtlarının haberlerde iddia edildiği gibi ‘güvenlik güçleri ile paylaşılması’  asla söz konusu değildir. TTB gibi bir meslek örgütünün böyle asılsız iddialarla kamuoyunu yanlış bilgilendirmesi üzüntü vericidir.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hekim sayısı ve hekime müracaat oranı arttı

Sağlık Bakanlığı 2012 Yılı Faaliyet Raporunda, 2002'de kişi başı 3,2 olan hekime müracaat oranının 8,3'e yükseldiği, başta uzman hekim ve...

Kapat