Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Ekim 2009, Çarşamba 16:34

Sağlık Bakanlığı GSK ile anlaşma imzaladı

İlkbahar aylarından itibaren tüm dünyada etkili olan Influenza A(H1N1) (domuz gribi) salgınına karşı Hükümet tarafından alınan önlemler yoğunlaşarak sürüyor. Sağlık Bakanlığı salgına yol açan H1N1 virüsüne karşı aşı geliştiren uluslararası araştırmacı ilaç firması GlaxoSmithKline (GSK) ile Türkiye’ye 25 milyon doz H1N1 aşısı sağlanması için anlaşma imzaladı. 

Eylül 2009 itibariyle Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, domuz gribine yol açan H1N1 virüsü 191 ülkede 300 bin’den fazla kişiye bulaştı ve 3 bin 917 kişinin ölümüne yol açtı. Virüse karşı aşı geliştirmek için zamana karşı yarışarak çalışan araştırmacı ilaç firmaları arasında GSK ön saflarda yer aldı. 

H1N1 virüsüne karşı geliştirilen aşı, antijenin yanı sıra destekleyici bir sistem de içeriyor ve domuz gribine karşı güçlü bir koruma sağlıyor. Yeni aşıyı geliştiren GSK, dünya çapında pek çok Hükümet ile anlaşma imzaladı. Bu zamana kadar toplamda 440 milyon doz H1N1 aşısı siparişi alan GSK, üretim planlamasını özellikle gelişmekte olan ülkelerin sıkıntı çekmemesini sağlayacak şekilde yapıyor.   

 

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sürdürülebilirlikte yüksek performans

Sanofi-aventis, üç yıl üst üste, sermaye yatırımında dünyanın en önemli uluslararası sürdürdülebilirlik indeksi olan Dow Jones Sürdürülebilirlik İndeksi'ne girdi.

Kapat