Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Haziran 2013, Pazartesi 09:25

Sağlık Bakanlığı destekleyici ürünü toplatabilecek

Sağlık Bakanlığı, sağlık sorunlarına iyi geldiği gerekçesiyle satışa sunulan ya da reklamı yapılan gıda takviyesi, bitkisel ve destekleyici ürünleri, doğrudan toplatabilecek.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Denetim Hizmetleri Başkanı Talip Uzun, “Sağlık Beyanı İle Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkındaki Yönetmelik”in yürürlüğe girmesiyle destekleyici, bitkisel adı altında ve sağlık sorunlarına iyi geldiği iddiasıyla satışa sunulan ürünlere “ayar geldiğini” söyledi.

Yönetmelikte, Bakanlığın sahip olduğu yetki ve sorumlulukların nasıl kullanılacağına ilişkin usül ve esasların yer aldığını belirten Uzun, “Bizim, aslında sağlık beyanıyla satılan ürünlerle ilgili toplatma yetkimiz vardı ancak bu yetkinin nasıl kullanılacağının belirlenmesi gerekiyordu. Artık, bu tamamlandı” dedi.

Sağlık Bakanlığının, piyasadaki sağlık beyanıyla satışa sunulan bitkisel, kozmetik, destekleyici her türlü ürünü, toplatma yetkisine sahip olduğunu dile getiren Uzun, söz konusu yönetmelikle, artık hemen karar alıp, uygulamaya geçecek yolların açıldığını ifade etti. Uzun, şunları kaydetti:

“Eskiden de bu tür ürünleri toplatma yetkimiz vardı. Ancak bu ürünlerin piyasadaki kontrolünü sağlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olduğu için biz bir ürüne ilişkin toplatma kararımızı, bu bakanlığın aracılığıyla yerine getiriyorduk.

Bu da çok etkin olmuyordu. Çünkü, kararı alan bir kurum, toplatmayı yapan başka bir kurum gibi bir durum ortaya çıkıyordu. Artık toplatma kararı aldığımızda bunu hemen uygulayabileceğiz. Ancak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da yine ürünü toplatabilir. Biz, aldığımız kararı oraya da bildireceğiz, onlar da gerekini yapacaklar.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Anonymous Sağlık Bakanlığı’nın sitesini çökertti

Taksim Gezi Parkı direşine destek veren ve çeşitli siyasi olayları, genellikle devlet teşkilatlarına ait sitelere saldırılar düzenleyerek protesto eden Anonymous grubu Sağlık...

Kapat