Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Mayıs 2013, Salı 15:07

Rumlar canını Türk doktorlara emanet ediyor

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Mütevelli Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. İrfan Günsel, YDÜ Hastanesi’nde bir günde baktıkları yaklaşık 500 hastanın yüzde 10’unun Güney Kıbrıs’tan geldiğini belirterek, “Türklerden şişe su bile almayan Rumlar, şimdi canını Türklere emanet ediyor” dedi.

YDÜ Hastanesi’nin kurulması sonrasındaki gelişmeleri değerlendiren Günsel, 5 yıl önce Diş Hekimliği Fakültesine bağlı Diş Hastanesi kurulduğunu, Güney Kıbrıslıların, daha ucuz ve kaliteli olduğu için buradan diş sağlığı hizmeti aldığını anlattı.

Ülkelerinde Tıp Fakültesi Hastanesi olmayan Rumların, tedavi için YDÜ Hastanesi’ne geldiklerini ifade eden Günsel, Rumların en çok kalp ve kanser hastalığı tedavilerinde hastaneyi tercih ettiğini söyledi.

Güney Kıbrıs’ın, karaya uzaklığı nedeniyle nükleer tıp birimi kuramamasının, hastanedeki bu birimin önemini artırdığını vurgulayan Günsel, acil durumlarda hasta sevklerinin de başladığını bildirdi.

RUMLAR CANINI TÜRKLERE EMANET EDİYOR

Günsel, “Bu sevkler, devlet düzeyinde değil, kişilerin kişisel çözümleri. Sevkler, bazı doktorların gelip, görüp, kendi dallarındaki meslektaşlarıyla konuşup karar vermesiyle başladı. İnsan sağlıkla ilgili açmaza düştüğünde nerede ya da kimin elinde olduğuna, Güney, Kuzey, Türk ya da Rum diye bakmıyor. Rumlar, Türklerden pet şişeyle su bile almayacak kadar milliyetçidir. Sağlık alanında iyi ve uluslararası standartta, hemen yanı başında hizmet vermek bu fanatikliği biraz kırdı. Türklerden şişe su bile almayan Rumlar, şimdi canını Türklere emanet ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

HALA TEREDDÜTLERİ VAR

Bir günde baktıkları yaklaşık 500 hastanın yüzde 10’unun Güney Kıbrıs’tan geldiğini belirten Günsel, Güney Kıbrıs’tan gelen hastaların hala tereddütleri bulunduğunu söyledi.

Hastaların tedavi için gelmesiyle ilişkilerde yumuşama sağlanmadığını ifade eden Günsel, “Rumlar, KKTC’ye gelmemeleri ve hastaneyi kullanmamaları için baskı görüyor. Kıbrıs Rum halkı üzerinde kilisenin baskısı da çok yüksektir. Bunlara rağmen Kıbrıslı Rumlar hastaneye ilgi gösteriyor” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
GSK Türkiye'ye yeni İnsan Kaynakları Direktörü
FDA, Glaxo’nun yeni ilacı “Breo Ellita”yı onayladı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi(FDA), Glaxo’nun KOAH(Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ) hastalığı için geliştirdiği yeni ilacı “Breo Ellita”yı onayladığını duyurdu. Breo Ellipta'adlı...

Kapat