Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Aralık 2013, Perşembe 13:45

Romatizmal eklem iltihabına neden olan genler keşfedildi

Bilimadamları, DNA içerisinde romatizmal eklem iltihabı riskini artıran 40’tan fazla gen keşfetti. Bu keşif, hastalığın tedavisinde kullanılabilecek yeni ilaçların geliştirilmesinde umut ışığı oldu.

Çeşitli ülkelerdeki üniversitelerden uzmanların katılımıyla genetik alanda yapılan en kapsamlı çalışma olarak kayıtlara geçen araştırmada, eklem iltihabı olan ve olmayan 30 bin hasta çeşitli taramalardan geçirildi. Eklem iltihabı hastası kişilerin DNA’ları ile hasta olmayanların DNA’ları karşılaştırıldı.

Bilimadamları, bu karşılaştırma sonucunda hastaların DNA’larında eklem rahatsızlığıyla bağlantılı olduğunu düşündükleri 42 “kusurlu” bölge bulundu. Araştırmacılar, özellikle bu genleri hedef alan ilaçlar geliştirilmesi halinde eklem iltihabının yanı sıra kompleks hastalıkların tedavisiyle ilgili önemli gelişmelerin sağlanabileceğini belirtti. Hastalığın şu andaki tedavisinde, sıkıntılı alanlardaki semptomlar rahatlatılıyor ancak kalıcı bir iyileşme sağlanamıyor. Araştırmanın sonuçları “Journal Nature” dergisinde yayımlandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bilimadamları “kuş gribi dönebilir” uyarısı yaptı

Aralarında Nobel ödüllü akademisyenlerin de bulunduğu bir bilim heyeti, Avrupa Birliği Komisyonu’na yazdıkları mektupla, ‘Hollanda’da yapılan araştırmalara dikkat; kuş gribi...

Kapat