Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Ağustos 2013, Perşembe 14:00

Reçetesiz ilaç öldürüyordu

Bursa’da, doktoruna danışmadan ilaç alan ve vücudu alerjik reaksiyon gösterince bilinci kapanan işadamı, ölümden döndü.

Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu Akılcı İlaç Kullanımı’nın önemini ortaya koyan olay, Bursa’da yaşandı. Suat Çelik isimli işadamı, boğazında oluşan enfeksiyon nedeniyle doktora danışmadan reçetesiz ilaç kullandı. İlacı yutmakta güçlük çeken Çelik’te alerjik reaksiyon gelişti ve bilinci kapandı. İşadamı, Medicalpark Bursa Hastanesi yoğun bakım servisinde yapılan acil müdahale sonucu tekrar hayata tutundu.

İki gün boyunca önce yoğun bakım ve dahiliye servisinde kalan Çelik, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Bu konunun hassasiyetini ve uyarıların önemini insan başına gelince anlıyor. Kamuoyunun bu konuda bilgilendirilmesi çok önemli. Benim yaşadığım olay çok şükür ki zamanında müdahale ile üzücü bir olaya dönüşmedi.”

Uz. Dr. S. Serkan Erkan ise doktora danışmadan ilaç kullanılmaması gerektiğini belirterek, “En küçük ihmal bile insan hayatına mal olabiliyor. Herkes bu konuda duyarlı olmalıdır.” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
18. IFSO Kongresi Haliç Kongre Merkezi'nde başladı
18. IFSO Kongresi Haliç Kongre Merkezi’nde başladı

Kongre, obezite cerrahisi ve metabolik rahatsızlıklar alanlarında çalışan birçok doktor ve sağlık uzmanını bir araya getiriyor.

Kapat