Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Temmuz 2013, Pazartesi 16:27

Randevulu sistemden ücret alınmayacak

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, 1 Temmuzdan itibaren uygulamaya geçecek Aile Hekimliği randevulu sistem kapsamında, hastalardan kesinlikle ücret alınmayacağının altını çizdi. Ücret alınacağı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Bakanımız Müezzinoğlu,“Aile Hekimliği randevulu sisteme geçildiğinde herhangi bir ücret alımı olmayacaktır. Tahlillerin laboratuara gidiş gelişlerdeki ücretlendirmeler daha önce Aile Hekimlerimizin maaşlarından kesiliyordu. Onu Halk Sağlığı İl Müdürlüğümüz karşılayacak. Herhangi bir hastamızdan ücret alınması söz konusu değil” açıklamasını yaptı.

6 ay sonra yüzde 90 verim alcağız

Bursa’da katıldığı bir program sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan, Aile Hekimlerinin randevu sistemine geçmesiyle ilgili soruları bilgi verdi. Bakan Müezzinoğlu, yeni sistem hakkında şu bilgiyi verdi: “Medeni bir dünyada ve iletişimin üst düzeye çıktığı bir noktadayız. Hekimimizden verimli istifade edebilmek adına hastalarımız, zamanlarını doğru planlı yapmak adına Aile Hekimlerinde telefon ya da internet aracılığıyla randevu alabilecek. Aile Hekimlerimizin önünde sabahtan 25 kişini olması, 25 kişinin en az 20’sinin zamanının saatlerce heba olması anlamına geliyor. Amacımız kimseye haksızlık etmek değil. Aksine vaktini iyi kullanan hastanın zaman hakkını planlayanbir uygulamadır. Bunu Kamu hizmetleri birliğinde yapıyoruz. Yüzde 75 oranında başarı sağladık. 6 ay sonra çok iyi oturmuş, en az yüzde 90 verimli çalışan bir sistemkuracağız. Aile Hekimlerinden hizmet alacak insanlarımız da bundan son derece memnun kalacaktır.”

Halk Sağlığı Müdürlükleri güçlendirilecek

Bir başka soru üzerine Bakan Müezzinoğlu, Halk Sağlığı Müdürlükleri ile İl Sağlık Müdürlüklerinin birleşmeyeceğini ifade etti. Halk Sağlık Müdürlüklerinin güçlü bir yapıla kavuşmasını istediklerini belirten Bakan Müezzinoğlu şöyle devam etti:”Türkiye artık sağlık hizmetleri sunumunda çok önemli bir mesafe aldı. Bunun standardını korumak ve geliştirmek için planlar yapıyoruz. Bu kapsamda önemsememiz gereken ‘Koruyucu Sağlık Hizmetleridir’. Çünkü toplumun sağlıklı hasta olmadan önceki dönemini güçlü hale getirmeliyiz. Sadece hasta olanları tedavi etmekten sorumlu değiliz. 75 milyonun sağlıklı bir yaşam sürmesi görevimizdir. Bu nedenle Halk Sağlığı Müdürlüklerimizin sağlıklı nesiller yetişmesi adına önemli sorumlulukları olacak. Bunların başında aktif yaşam, sosyal yaşamın daha sağlıklı olmasıyla ilgili projelerde Halk Sağlığı Müdürlüklerimiz önemli görevler alacaklardır.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Merck KGaA
FDA, Merck’in insomnia ilacı Suvorexant’i reddetti

Merck & Co tarafından yapılan açıklamada; FDA’nın güvenlik sorunlarını gerekçe göstererek insomnia hastalığının tedavisinde kullanılmak üzere geliştirdiği ilacı reddettiğini söyledi....

Kapat