Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Kasım 2013, Cuma 11:26

‘Randevu Sistemi’ Avrupa’ya örnek oldu

Avrupa Mesleki Eğitimi Geliştirme Merkezi CEDEFOP (European Centre for the Development of Vocational Training), bu yıl Türkiye’den 17 proje kabul etti ve bunlar arasındaki tek sağlık projesi ise İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi’ne ait.

Proje kapsamında sağlık eğitiminin teşviki ve geliştirilmesi için İngiltere, Fransa, Almanya ve Hollanda gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu 13 Avrupa ülkesinden sağlık çalışanları, ülkemizdeki sağlık çalışmalarını ve Sağlıkta Dönüşüm çerçevesinde son 10 yılda katedilen yolu yerinde görmek üzere İstanbul’a geldi.

Bu çerçevede İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi’ni ziyaret eden ve sistem hakkında bilgi alan heyet, en çok Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS)’ye hayran kaldı. O kadar ki İngiltere’den Angela Oakley, çalıştığı hastaneyi arayıp MHRS uygulamasından bolca bahsettiğini anlattı. İngiliz Angela Oakley, MHRS dışında sevk sistemine de değindi ve “İngiltere’ye benzer bir sağlık sistemi var Türkiye’nin. Ancak sevk sisteminin farkları olduğunu gördük. Birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık zincirinde sevk sistemi bizde çok katı. Üçüncü basamak olan ‘üniversite’ ve ‘eğitim araştırma hastaneleri’ne ulaşmak sizdeki kadar kolay değil” dedi.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Dr. Robotlar sayesinde doktorlar daha az yorulacak

Doktor ile hasta arasına makineler girdi. Artık muayeneler mobil video konferansla yapılacak. Hastanelerde kullanılacak 1.5 metre uzunluğundaki robotların hasta ziyareti...

Kapat