Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Mart 2014, Pazartesi 15:37

Radyasyondan etkilenmeden tümörlerin teşhisi artık mümkün

Standford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kanser tespitinde hastaları radyasyona maruz bırakmadan uygulanabilecek bir metod geliştirdiler. Geliştirilen yöntem ile hastalıkların tespit sürecinde kişilerin radyasyona maruz kalmaları engellendiği için gelecekte radyasyonlu tedavi yönteminin yan etkilerinin oluşma olasılığını önemli miktarda azaltmakta.

Yeni yöntemde tümörleri bulmak için manyetik rezonans görüntüleme yöntemi modifikasyonla geliştirilmiş. MRI temelli metod iyonize radyasyon tespit yöntemi ile aynı teşhis seviyesine sahip.

Özellikle çocuklarda radyasyonlu tespit yöntemlerinin riskli olduğu düşünüldüğünde, “örneğin; çocuklarda uzun ömür nedeniyle tedavinin etkilerinin ilerleyen yaşlarda görülme olasılığı”, konunun önemi daha iyi anlaşılabilmektedir.

Bilim adamlarından Doçent Heike Daldrup-Link: “Hastalara sıfır radyasyonla kanser tespit yöntemini uygulayabileceğimiz için çok heyecanlıyız. “dedi.

Çalışma yaşları 8 ile 33 yaş arasında 22 lenfoma ve sarkoma hastası üzerinde yapıldı. Gelecekte ilgili yöntemin daha farklı kanser türlerinin tespitinde kullanılması amaçlanıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Alzheimer’a yakalanma riski 3 yıl önceden öğrenilecek

ABD’li araştırmacılar, Alzheimer'la mücadelede önemli bir gelişme kaydetti. Buna göre artık kişinin Alzheimer'a yakalanıp yakalanmayacağını 3 yıl önceden öğrenmek mümkün....

Kapat