Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Aralık 2011, Salı 16:47

Qualcomm, “Qualcomm Life” bağlı şirketini kuruyor

Qualcomm Incorporated (NASDAQ:QCOM), Qualcomm Incorporated tarafından tesis edilen ve Qualcomm’un yatırım grubu Qualcomm Ventures tarafından yönetilecek bir yatırım girişimi olan 100 Milyon Dolarlık Qualcomm Life Fonu’nun oluşturulmasının yanı sıra, önceki adıyla Qualcomm Kablosuz Sağlık şirketinin işlerini yürütecek olan ve tamamen Qualcomm Incorporated’ın sahip olduğu bir bağlı şirket konumundaki Qualcomm Life Inc.’in kuruluşunu duyurdu.

Qualcomm Life’ın ilk teklifleri olan medikal cihazlarla birlikte kullanılmak üzere tasarlanmış 2net Platformu ve Hub’ı cihaz kullanıcıları, sağlık hizmet uzmanları ve hasta bakıcıların biyometrik bilgilere kolayca erişmesini sağlamak amacıyla bulut tabanlı çözümler aracılığıyla kablosuz medikal cihazları birbirine bağlamak üzere tasarlandı. Platform ve hub; medikal cihaz verilerini aktarma, depolama, dönüştürme ve görüntüleme amacını taşıyor. Ayrıca şirket, 40’tan fazla müşteri ve ortağın medikal cihaz, mobil medikal uygulamalar ve sağlık hizmetleri şirketlerinden oluşan, birlikte çalışabilen ve değer arttıran bir ekosistem yaratmak üzere 2net ekosistemine entegrasyonunun devam ettiğini veya bu ekosistemi kullanmayı düşündüklerini de duyurdu. Qualcomm Life, Washinton D.C. Gaylord Ulusal Eğlence ve Kongre Merkezi’nde (403 Numaralı Pavyon) düzenlenen üçüncü geleneksel mHealth Zirvesi’nde 2net Platformu, Hub ve entegre müşterilerin cihaz ve uygulamalarını vitrine çıkarıyor.

Qualcomm Life Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Rick Valencia, şöyle konuştu:

“Qualcomm Life, kısmen kendi kablosuz bağlantı girişimleri; teknoloji seçim hataları, ölçülemeyen konuşlandırma modelleri ve dudak uçuklatan yüksek işletim destek maliyetleri nedeniyle tahammül edilemeyen boyutlara ulaşınca soluğu Qualcomm’da alan medikal cihaz üreticilerine destek olmak için kurulmuştur. 2net Platformunda entegrasyon da dâhil olmak üzere hizmetlerimiz, mobil taşıyıcılara entegrasyon sağlayarak ve alandaki kablosuz medikal verilerin desteklenmesine yönelik işletim düğümlerini çözerek medikal cihaz üreticilerinin omuzlarındaki yükü hafifletmektedir.”

Qualcomm Life Küresel Strateji ve Pazar Geliştirme Departman Başkan Yardımcısı Don Jones, şu sözleri kaydetti:

“2net Platformu ve Hub’ın medikal cihaz bağlantısı tanıtımının, yayılmakta olan kronik hastalıklarla yüzleşen gergin medikal sistemler gözlemlediğimiz sağlık hizmetleri sektöründe muazzam bir değişiklik yaratacak. Zaten pek çok 2net ekosistem üyesi, kronik hastalık yönetimine yönelik izleme işlevlerini sunarak hastalarına sundukları hizmet kalitesini arttırabilmiş durumda.”

QualcommLife 2net Hub2net Platformu, verilerin sağlık hizmetlerinin süreci boyunca erişilebilir olması için şirketlerin medikal cihazlarına kablosuz olarak bağlanmasını kolaylaştırıyor. Veriler 2net Hub, cep telefonu, başka bir mobil etkin cihaz veya müşteri hizmet platformuna bağlanan uygulama programlama arayüzleri gibi birçok ağ geçidi kanalıyla hastanın medikal cihazından elde ediliyor. Veriler medikal cihazdan bir kez alındıktan sonra şifrelenerek mobil bağlantı üzerinden 2net Platformu’nda depolanıyor. 2net Platformu iletiyi aldıktan sonra ise hasta medikal cihaz verileri, üreticinin uç kullanıcı için seçtiği arabirime aktarılıyor. 2net Platformu, HIPAA güvenlik şartlarını karşılamak için tasarlanmış bulunuyor. ISO 13485 sertifikası sahibi 2net Platformu bu niteliğiyle ABD ile sağlık hizmet sektöründeki uluslararası düzenleme kuruluşlarının kalite şartlarını birleştiriyor.

2net Platformu ve Hub, ayrı ayrı FDA’nın Medikal Cihaz Veri Sistemleri(MDDS) listesinde yer alıyor. 2net Hub, standart bir elektrik prizine takılıyor ve biyometrik verileri kullanıcının erişmesi için üreticinin seçtiği arayüze aktarılabildiği 2net Platformu’nun veri merkezine mobil bir ağ üzerinden yükleyerek kısa radyo dalgaları yoluyla entegre ortağın medikal cihazlarına sorunsuz bir şekilde bağlanıyor. 2net Hub, cihazlarını sağlık ağına entegre etmek amacıyla hızlı ve kolay çözüm arayışında olan medikal cihaz üreticilerine tak-çalıştır bağlantı çözümü sunmakta ve sağlık hizmetleri şirketlerinin hasta, sağlık hizmet uzmanları ve hasta bakıcılara yönelik birbirleriyle ve tek kullanıcılı bir arayüzle iletişim kurabildiği birden fazla medikal cihaza dayanan hastalık yönetim çözümleri ile birlikte bir takım oluşturmalarını sağlıyor.

Entra Health Systems CEO’su Richard Strobridge, şöyle konuştu:

“Qualcomm Life’ın 2net Platformu, her evde doğrudan kablosuz bağlantı sunarak hastalar ile hasta bakıcıları, aileleri ve doktorları arasında bağlantı kurma yeteneğimizi geliştirecek. 2net ekosistemi ile entegrasyon, hastaların kablosuz teknolojiye sınırlı erişiminin bulunduğu üst düzey sağlık bakım, evde sağlık bakım ve destekli yaşam tesislerindeki MyGlucoHealth Kablosuz kan glikoz ölçümü ve diyabet yönetim sistemine yönelik olarak yeni pazarlar açacak.”

40’tan fazla medikal cihaz üreticisi, uygulama geliştirici, sağlık hizmeti kuruluşları ve alıcı, 2net ekosistemine entegre oluyor ya da bu sistemi kullanmayı düşünüyor. Qualcomm Life, aşağıdaki şirketler tarafından geliştirilenler de dâhil olmak üzere Washington D.C’deki 2011 mHealth konferansında 2net etkin çözümlerine yönelik geniş bir imkân yelpazesini görücüye çıkaracak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
AVON’dan “Global Meme Kanseri Burs Programı”

ABD'de gerçekleşecek program kapsamında meme kanseriyle ilgili düzenlenecek olan sempozyuma katılacak doktorlar, meme kanseriyle ilgili çalışmak istedikleri alanda eğitim alacak.

Kapat