Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Şubat 2014, Salı 09:47

Protez kollarda 5. duyu

İtalyan bilim insanları yeni geliştirdikleri protez kolun ilk tanıtımını yaptılar. Dokunma duyusu olan protez, bağımsız bir robot gibi çalışıyor ve mandalina ve bir şişenin farkını hissederek beyne iletebiliyor.

10 yıl önce kolunu kaybeden Danimarkalı bir gönüllü üzerinde denenen protez kol oldukça başarılı sonuçlar verdi. Euro News’in haberine göre; Gönüllü hasta Dennis Aabo Sorensen duygularını anlattı:

“9 yılın ardından elimle bir şeyleri yeniden hissedebilmek inanılmazdı. Aniden olmayan kolum dokunduğu şeyleri beynime iletiyordu daha ne diyeyim.”

Rome Gemelli Hastanesi’nde minik elektronların iki sinirin arasına yerleştirilmesiyle çalışan teknolojik protez, bir elin tüm doğal hareketlerine sahip olacak. Peki bu yeni teknolojinin daha önce Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da denenen robotik protez kollardan farkı ne? Sorunun cevabını Gemelli Hastanesi Nöroloji Uzmanı Paolo Maria Rossini verdi:

‘‘Burada ilk kez iki nöronun arasına cerrahi bir işlemle kol monte ediliyor. Sinirlerin arası açılarak elektronlar yerleştiriliyor ve hastanın beyniyle direkt irtibata geçiliyor.’‘

Bazı araştırmacılar sinirlerin zarar görebilme riskine dikkat çekse de yeni metot büyük ivme yaratacağa benziyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sahte ilaç satan eczacıya soruşturma açılacak

Sahte ilaç iddianamesinde ortaya çıkan şok detaylar eczacıları harekete geçirdi. Türkiye Eczacılar Birliği (TEB), İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturmaya adı karışan eczacıların...

Kapat